ZEYNEP TUĞÇE BAYAT RÖPORTAJI

/MOODBOARDMAGS/

E: Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra konservatuvara geçip tiyatro bölümünde öğrenim görmüşsün. Oyunculuk çocukluk hayalin miydi? Oyuncu olmaya nasıl karar verdin? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Çocukken televizyonu ilk gördüğüm andan itibaren oraya çıkmanın nasıl bir şey olduğunu hayal ettim. İlk kez sinemaya gittiğimdeyse büyülendim. Oyuncu olmayı düşlemeye o zaman başladım. Tiyatro ile tanışınca da günün birinde bu mesleğimi yapacağıma emin oldum. Hukuk Fakültesi’ne girerken de, fakülteyi bitirirken de biliyordum bunu. O zamandan beri bu mesleği en iyi şekilde yapabilmek için kendimi geliştiriyorum. Konservatuar oyunculuk bölümü bunun ilk adımıydı. Arkasından yurtdışında okumak, dil öğrenmek, spor ve müzik alanlarında da kendimi geliştirmek geldi. Uzun, zor ama bir o kadar keyifli ve hiçbir zaman bitmeyecek bir yolculuk bu. 

E: İlk oyunculuk deneyimini nerde yaşadın ve nasıldı? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Lisedeyken Adana’da Beyaz Gelincik adında bir dizi çekiliyordu. İki bölüm için Mersin’e geliyorlardı ve oyuncu arıyorlardı. Tiyatro hocalarım beni önermiş. Hayatımdaki ilk deneme çekimini yapıp ilk rolümü almış oldum böylece. İnanılmaz keyifliydi. Herkes ilk deneyimim olmasına çok şaşırmıştı. Sanki bu işi yıllardır yapıyormuşum gibi saçma bir his vardı içimde. Bu deneyimimle bu mesleği yapmak istediğime bir kez daha emin olmuştum. 

E: Asla oynamam dediğin ya da mutlaka oynamalıyım dediğin bir karakter var mı? 

Asla oynamam dediğim bir karakter yok. Niye olsun ki? Elimize bir proje geldiğinde bir sürü açıdan düşünüp değerlendiriyoruz. Hukukta da oyunculukta da aynı şey vardır. Tüm dosyayı görmemiz lazım deriz. Oyunculukta da senaryonun tamamını 🙂 Mutlaka oynamalıyım dediğim karaktere gelince… Çok geniş bir yelpazem olsun isterim. Hep aynı şeyleri oynamak, konfor alanında kalmak beni heyecanlandırmaz. Yeni bir şeyler öğrenebileceğim, beni zorlayacak roller ilk tercihim. 

Zeynep Tuğçe Bayat: Mesleğinle ilgili geleceğe yönelik en büyük hedefin nedir? 

Uluslararası işler yapan bir oyuncu olmak istiyorum. Yabancı dilde oyunculuk yapmak gündemimde şu an. Bunun için bazı adımlar attık. Umarım en kısa sürede gerçekleşir. 

E: Her kadının mutlaka bir güzellik sırrı vardır? Senin güzellik sırrın nedir? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Güzellik bir davranış şekli bence. Kendinle barışık olmak, kendini sevmek, özgüvenli olmak gibi… Bunu klişe bir yerden söylemek istemiyorum. Şöyle açıklayabilirim: Etrafımda şu anki yüzyılın güzellik algısına uymamalarına rağmen çok güzel bulduğum insanlar var. Bunun sebebi doğal ve kendi gibi olmaları… 

E: Cildine gereken özeni gösteriyor musun? Günlük yada haftalık cilt bakımı rutinlerin var mı? Özellikle tercih ettiğin markalar nedir? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Yoğun makyaja maruz kaldığım için aksi mümkün değil maalesef. Makyajımı silmeden asla yatamam. Cildim nefes almalı. Her akşam yatmadan ve sabah uyanır uyanmaz sürdüğüm birkaç temel bakım ürünü var. İçeriğinin organik olmasına ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş olmasına dikkat ediyorum. Şu sıra her şey çok hızlı geliştiği için yeni ürünler, yeni markalar denemeyi de seviyorum. Her yeni sene kullandığım ürünleri gözden geçiriyorum. 

E:Sence bir kadının çantasından asla ayırmaması gereken makyaj ürünü ne olmalı? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Bu çok kişisel bir şey bence. Kişinin kendi ihtiyaçlarına göre belirlenebilecek bir şey. Benim çantamda mutlaka dudak nemlendiricim, seyahat boyu parfümüm ve renkli güneş koruyucu kremim olur. 

E: Seni tamamladığına inandığın ve vazgeçemediğin bir koku var mı? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Chloe Signature 

E: Farkındalık yaratacak bir proje yapsan ne olurdu? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Pandemide ilk farkındalık projemi yaptım. Bunu mesleğimle birleştirdim. Çok içime sinen ve beni mutlu olduğum bir proje oldu. Dünya’yı Kurtaran Kadın adında beş dakikadan oluşan beş bölümlük bir mini dizi. Merak edenler için YouTube’ ta yayında! 

E: Yeni bir yılı karşılamak üzereyiz 2022 yılından beklentilerin nelerdir? 

Zeynep Tuğçe Bayat: Pandemiden sonra hepimizin aklına ilk gelen şey sağlıktır mutlaka… Tüm dünya için sağlık, empati, insan haklarının ön plana çıkması, fırsat eşitliği en büyük dileğim. Kendim içinse bolca çalışıp hiç şikayet etmeyeceğim, içinde olmaktan mutluluk duyacağım projelerle dolu bir sene olmasını diliyorum. Ve tabii sağlıkla, sevdiklerimle birlikte…
/MOODBOARDMAGS/

Zeynep Tuğçe Bayat @zeyneptugcebayat
Fotoğraf: Emre Kapçak @emrekapcak
Styling: Akın Özışık @akin.ozisik
Makyaj ve Saç: Mesut Özuzun @mesut.ozuzun
Makyaj Asistanları: Seben Ersoy @sebenersoy
Fotoğraf Asistanı: Umut Can Bilgen @ucbilgen
Styling Asistanı: Şafak Nur Çalım @calimsa
Röportaj: Akın Özışık @akin.ozisik
Stüdyo: 124 Sanat Ajans @124sanatstudio
PR: Burcu Bulut @burcubulutcan