ZAMANSIZ STİL; AUDREY HEPBURN

Audrey Hepburn her ne kadar koyu renkleri sık sık tercih etse de açık renkleri de zarafetle taşıyan bir ikon. Audrey Hepburn stilinin kilit noktası ise bel detayları. Elbiselerinde beli sıkan bir kemer veya belde daralan kesimler tercih eden Hepburn bu sayede kadınsı hatları ön plana çıkartarak kum saati görünümü elde ediyordu. Bazen gösterişli kumaşlardan bir kuşak veya şık bir kemer ile ön plana çıkan bel ayrıntıları ile Hepburn’ün stili tamamlanıyordu.

Eğer stilinizde sadelikten yanaysanız ilham periniz kesinlikle Audrey Hepburn olmalı. Detaylarla ustaca oynayarak, narin dokunuşlarla hem güçlü hem de şık bir stil yaratmanız mümkün.

 

 

Şık davetler için tercihini genelde kabarık eteklerden yana kullanan Hepburn sade bir ayakkabı ile elbiselerinin ön plana çıkmasını sağlıyordu. Nakış gibi el işi ayrıntıları da elbiselerinde görmeyi seven ünlü yıldız eldivenler ile şıklığını tamamlamaya özen gösteriyordu. Birçok davette tercih ettiği eldivenler bugün hala müzayedelerde satışa sunuluyor ve dünya sosyetesi tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Hepburn, makyaj tercihlerinde ise açık renkleri ön planda tutuyordu. Ten rengine uyumlu o dönemlerde popüler değilken bile Audrey Hepburn zamanının ilerisinde bir tercihle nude tonları tercih ediyordu.

 

 

Ayakkabı seçimlerinde sivri burunlu şık topuklu ayakkabılar tercih eden ünlü yıldız ayakkabılarının elbiseleriyle aynı renkte olmasını istiyordu. Ayakkabılarında sadeliği tercih etmekle birlikte ince topuklu ayakkabılar her zaman favorileriydi. Saç modellerinde ise genelde kakül ve gösterişli bir topuz tercih eden yıldız oyuncunun birçok saç aksesuarı da bulunuyordu.

Birbirinden şık desenli elbiselerinde ise küt burunlu topuklu ayakkabılar kullanan Hepburn renkli elbiselerinde çiçek desenleri, beyaz ve siyah elbiselerinde ise geometrik desenler kullanmayı seçiyordu. Bir röportajında gardırobunu sistemli bir şekilde düzenlediğini ve kombinlerinin hep hazır olduğunu belirten Audrey Hepburn derli toplu görünüme önem veren bir stil ikonuydu.

 

YAŞ ALMAKTAN KORMAYIN!

Audrey Hepburn’ün kadınlara vermek istediği en güzel mesaj buydu. Hayatının hiçbir döneminde estetik müdaheleye gerek duymayan Hepburn, zamansız güzelliğini hayatı boyunca doğallığıyla korudu. Belki de aradığımız formül bu: Zamana medyan okumak yerine, ayak uydurmak.

 

Hamiyet AKTAŞ