Uygun Fiyatlı Tatil Beldeleri!

/MOODBOARD/

Uygun fiyatlı tatil beldeleri!

Hazır yaz da geldi. İnsanlar tatil alarmlarını açmaya başladılar. E tabi şimdi kafamızda yüzlerce soru..

Malum enflasyonda alıp başını giderken herkes uygun fiyatlı yerler aramaya koyuldu. Biz de hep birlikte fayda sağlayabilmemiz açısından ülke içinde gidilebilecek ‘popüler’ yerle göre daha uygun fiyatlı yerleri araştırmaya koyulduk.

Merak etmeyin bu yazıdan sonra herkesi tatile göndereceği 😀 zzz!

Şimdi anlatmaya başlayalım bakalım:

Erikli

Erikli Gezilecek Yerler: Erikli'de Ziyaret Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı olan Erikli, Saros körfezinde bulunmaktadır. Erikli beldesi her yaz mevsiminde, tatil için civardaki şehirlerden gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça temiz olmasıyla dikkat çeken Erikli sahilleri, bu özelliğini Saroz körfezine borçludur. Çünkü rüzgar hep aynı yönden esmemekte, sürekli değişmektedir. Böylece denizin lodos ile getirdikleri, poyraz ile gitmektedir. Bu döngü sayesinde Erikli sahilleri hiç kirlenmemektedir.

Erikli, Edirne şehrinin bir beldesidir. Erikli’ye kişisel aracınızla ulaşabileceğiniz gibi, toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Önce kendi şehrinizdeki otogardan bir otobüse binerek, Keşan’a gelebilir, ardından toplu taşıma imkânlarıyla Erikli’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Hemen hemen tüm otobüs firmaları, bu bölgelere otobüs seferi düzenlemektedir.

Erikli’ye İstanbul’dan şahsî aracınızla ulaşmayı planlıyorsanız, katetmeniz gereken mesafe 240 kilometredir. İstanbul’dan Erikli’ye araba ile yaklaşık 3 – 3.5 saatte varılabilmektedir. Erikli, Edirne’nin Keşan ilçesinde olduğu için, neredeyse bütün Ege ve Marmara illerinden bu bölgeye kolayca gelebilmek mümkündür.

Otomobil ile gelenler, Keşan tabelasını görene dek E84 karayolunu takip etmelidirler. Şehirler arası otobüslerin güzergâhı da Keşan otogarından geçmektedir. Keşan ile Erikli arasındaki uzaklık 30 kilometre olup, Keşan ilçesinden minibüse binilerek Erikli’ye ulaşılabilir.

ERİKLİ GEZİLECEK YERLER

Danışment Tabiat Parkı

Saroz Kamp Yerleri Danişment Çadır Kamp Alanı Keşan

Danışment Tabiat Parkı, Erikli’de gezilebilecek en güzel mekanlardan biridir. Deniz kenarında yer alan bu bölgenin tüm çevresini yeşillikler kuşatmıştır. Doğanın nâdide güzelliklerinden biri olan Danışment Tabiat Parkı’nın berrak ve tertemiz bir denizi vardır. Bazı kısımlarında deniz kestanesi olduğu için, deniz ayakkabısıyla girmeniz tavsiye edilir.

İbrice Gizli Koy

 

turkuaz makamında ibrice limani | Hakan Eşme

İbrice Gizli Koy, içerisinde ufak bir sahil barındırmaktadır. Muhteşem manzarasıyla dikkat çeken İbrice Gizli Koy’un denizi, dalış yapmaya elverişlidir. Dalış yapanlar, mercanlarla ve akvaryum balıklarıyla karşılaşmaktadır. Ancak deniz kestaneleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

Tuzla Gölü

 

Erikli Tuz Gölü

Tuzla Gölü’nün konumu Erikli’ye yakındır. Geçmiş zamanlarda deniz ile bağlantılıyken, meydana gelen doğal âfetler sonucunda bu bağlantısı kesilmiştir. Hobi olarak balıkçılık yapan vatandaşlar, Tuzla Gölü’nü tercih etmektedir.

Akçay

Akçay Plajları ve En Güzel Koyları

Akçay, Kazdağları’nın dokunulmamış doğası ile Ege’nin serin sularının birbirine karıştığı, huzur dolu bir tatil beldesi. Kordon boyu, Sarıkız heykeli, denizin içinden fışkıran tatlı suları, tertemiz sahilleri ile Edremit Körfezi’nin en çok turist çeken noktalarından biri.

Akçay Gezilecek Yerler

Altın kum plajı, Sarıkız Heykeli, Saka Çim plajı, Akçay pat kamp plajı, Antandros antik kenti, Kazdağı milli parkı, Tahta kuşlar etnografya galerisi.. Ve gezdikçe keşfedebileceğiniz birçok farklı yer..


Akçay beldesi Edremit ilçesinin en güzel ve sevimli beldelerinden biridir. Tertemiz denizi, bol oksijeni ve sessizliğiyle gelen turistleri kendine hayran bırakır. Akçay beldesini genellikle yazlıkları bulunan emekliler tercih eder. Stres atmak ve sakin yaşam sürmek için bu belde tercih edilir. Ayrıca piknik alanları termal suları ve farklı su seçenekleriyle de bu belde tercih edilir.

Akçay Kazdağı Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı - Hayat Dolu Balıkesir

Kazdağı Millî Parkı, Balıkesir, Edremit’te yer alan doğa temalı millî parktır. Marmara ve Ege bölgeleri arasında sınır oluşturan Kazdağı’ndan ismini alır. Bulunduğu geçiş iklimi ve yakın bölgedeki tek yüksek dağ olması ayrıca Biga Yarımadası’nda doğu-batı doğrultusunda uzanan dağın, yer yer en bilineni Şahindere Kanyonu olmak üzere, ırmaklar tarafından açılan kanyonlarla parçalara ayrılmış yapısı, deniz ile dağ ikliminin birbirine karışmasına olanak veren şartlar yaratmıştır. Tüm bu özel şartlar, bölgeyi endemik türler açısından zengin bir hale getirmiştir.

Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu Kamp Alanı - Balıkesir - Doğada Kal

Özellikle de Şahindere Kanyonu ülkemizde kesinlikle gidip görülmesi gereken yerler arasında!

Şahindere Kanyonu içinde pek çok yeşil bitki bulunmaktadır. Bu nedenle de alan oksijen bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Kanyonda yürüyüş yapmak için yürüyüş yolları yoktur. Bunun dışında kanyon oldukça geniş olması sebebi ile kaybolma ihtimali de çok yüksektir. Bu sebeple dikkatli olmak gerekir.

Kanyonda isterseniz suya girebilirsiniz. Bunun yanında yeşilliklerle kaplı olan orman ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır. Böylece burada mükemmel doğa fotoğrafları çekmeniz de mümkündür. bölge ormanlık alan olması sebebi ile çok fazla böcek de barındırır. Bu sebeple Şahindere Kanyonunu ziyaret etmeyi düşünüyorsanız böceklere karşı tedbir almanız da gerekmektedir.

Bölge yerli ve yabancı turistler tarafından sürekli ziyaret edilmektedir. Bu nedenle de alana yatırım yapılarak geliştirmeler yapılmaktadır. Kanyonda pek çok aktivite ve ekstrem sporları yapmak da mümkündür. Bunun yanında muhteşem doğa fotoğrafları da çekilebilir. Kanyon içerisinde pek çok dere bulunur. Ziyaretçiler bu derelerde yüzerek serinleyebilirler.

DİKKA!T

Buarada kanyonun içindeki su kaynak suyu olduğu için oldukça soğuktur. Fakat girdikten sonra hemen vazgeçmemenizi öneririm. Bir süre sonra o soğuklu da bedeniniz alışıyor..

😉

 

Erdek

Erdek Plajları - Erdek'te Denize Girilecek Ücretli & Ücretsiz 29 Plaj! | Fixbilet Blog

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yer alır. Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden birisidir. Balıkesir ilinin en kuzeyinde, Marmara Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

1  Ocaklar

Erdek Ocaklar Otelleri Yasemin Hotel

Erdek merkezine 5 km kadar uzaklıkta bulunan Ocaklar bölgesi hem denizi hem de kumsalı ile ünlü olan bir bölgedir.

2  Çuğra Plajı

Erdek’in bir diğer rağbet gören yerlerinden biriside Çuğra Plajı’dır. Erdek ilçesine ise 3 km kadar yakın mesafede bulunmaktadır. Çuğra Plajının çevresi palmiye ağaçları ile çevrilidir. Tertemiz havası, berrak denizi ve altın sarısı kumsalı ile turistlerin çokça ilgisini çekmektedir.

3  Seyit Gazi Tepesi

Marmara Denizinin ve Erdek’in muhteşem manzarasını izlemek için en ideal yerlerden biri Seyit Gazi Tepesidir. Erdek’in güneydoğu bölgesinde bulunan bu yer Erdek merkeze 3 km kadar uzaklıkta bulunur. Bir rivayet Seyit Gazi’nin Battal Gazi olduğunu, bir başka rivayet ise Seyit Dede isimli biri olduğunu söylemektedir. Burada Seyit Gazi olarak bahsedilen kişinin yatırı bulunmaktadır. Yerli turistlerin sıklıkla gittiği bir yerdir.

4  Paflima Koyu

Erdek’te denizin keyfinin çıkarılacağı bir başka yer ise Paflima Koyudur. Kapıdağ Yarımadasının kuzey tarafında bulunur. Erdek merkeze 30 km kadar uzaklıktadır. Oldukça güzel bir doğaya sahip aynı zamanda dalgasız çarşaf gibi bir denize sahiptir. Kumsalı 1,5 km kadar uzunluktadır. Hem trekking hem de motor sporlarının yapılabileceği bir bölgedir.

5  Kyzikos Antik Kenti
Tarihi yapıları görmekten hoşlanan kişilerin çok seveceği bir yerdir. Erdek merkezine 8 km uzaklıkta bulunur. Hem Erdek’in hem de Balıkesir’in en çok öneme sahip tarihi yeridir.

6  Narlı Köyü
Erdek merkezine yaklaşık olarak 14 km kadar mesafede bulunan bir köydür. Erdek’te bulunan en güzel köylerden biridir. 1924 senesinde yapılmış olan Nüfus Mübadelesine kadar bu köyde tamamen Rumlar yaşıyordu ve halk bu köyü Rutya olarak isimlendirmişti.

7  Hadrianus Tapınağı
Kyzikos Antik Kentinin sınırları içinde olan bir tapınaktır. Oldukça eski bir geçmişi vardır. Tapınağın birçok bölgesi diğer kalıntılar gibi büyük depremlerden zarar görmüştür.

8  Paşalimanı Adası

9  Zeytinli Ada

10  Kirazlı manastırı

Ek olarak bu saydığımız yerler dışında Altınoluk ve Avşa’yı da mutlaka gidip görmenizi öneririz!

Altınoluk

Ayvalık'tan Altınoluk'a Balıkesir'in cennet noktaları - Seyahat Haberleri

Avşa

Avşa'nın Tarihi Yerleri | Görülmesi Gereken 2 Tarihi Durak | Fixbilet Blog

Buraya kadar geldiğiniz için çok teşekkür ederiz!

 

/MOODBOARD/

 

Yazan: ☆Ceren Kaya

ig: @kayaestrella__