TREND ALERT: MASKELER!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün yayılması ile tek kullanımlık maskelerin hemen ardından, renk renk ve çeşitli modellerde maskeler de üretilmeye başladı. Uzmanlar bu maskelerin koruyucu ve sağlıklı olmadıklarını söylemelerine rağmen, göze daha alıcı gelen olanları tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Giyim sektörü tabii bu durumu ticarete çevirmek adına, maskeleri aksesuar gibi satmaya başladı. Off-White, Louis Vuitton, The Blondsny gibi luxury markalardan Asos, Urban Outfittiers, Old Navy, Gap gibi hazır giyim markalara bizde de Koton olmak üzere bir çok fast-fashion markalar ve seyyar şekilde satılanlara kadar her kesime ticaret kapısı açmış oldu.

Fendi kendi sosyal medyasından 270 dolara çıkardığı maskeleri ise hızla tükenmiş, burada maskelerin de artık sadece korunmak için değil, iyi görünmek için bir aksesuar olduğunu kanıtlar nitelikte.

Balmain markasının tasarımcısı Olivier Rousteing sosyal medyasındaki son paylaşımlarında oldukça havalı ve tasarım maskeler ile yeni koleksiyonuna yeni bir aksesuar eklediğini gösterdi. Benim favorim ise, bu anlamda; The Blondsny. Markanın geçen koleksiyonundaki maskeler, markanın tarzıyla çok bütün ve havalılar.

Bizde de Zeynep Tosun kendi atölyesini bu anlamda destek olmak amaçlı kullanan isimlerden. Ramsey ve KİP gibi önde gelen erkek markalarının da kurucularının sağlık için maske üretimini desteklemesi olduça sevindirici. Son olarak bildiğim diğer Türk markası ise MİİN de maske ve siperlik üreten markalardan.

Maskeler aslında son yıllar da özellikle festival ve partiler de aksesuar olarak çokça kullanılmaktaydı.Özellikle Burning Man festivalinde kumdan, tozdan korunmak amaçlı oldukça yaratıcı ve eğlenceli maskeler de görmekteydik.

Ünlü aktris Olivia Culpo, More Than a Mask isimli maske hatta Mad Max filmine de ilham vermişlerdir. Olivia Culpo More Than a Mask markası çıkarıp, satılan her maske için çeşitli hayır kuruluşlarına yardımda bulunmaktadır. Angelina Jolie, Taylor Swift, Lady Gaga gibi isimler de yardımda bulunan bir çok isimden bazıları …