SÜRDÜRÜLEBİLİR HEDİYE ÖNERİLERİ

/MOODBOARDMAGS/

Yılbaşının hepimizin içini ısıtan, kalp atışlarını hızlandıran coşkusuna hazırız. Koca bir seneyi geride bırakırken yeni yıla yepyeni dilekler, umutlar ve hayallerle giriyoruz. Kafamızda birkaç soru beliriyor elbette… Yılbaşı gecesi ne yapacağız? Kime, ne hediye alacağız? Siz de sevdiklerinizi mutlu etmekten hoşlananlardansanız, yapmanız gereken onları en çok neyin mutlu edeceğini düşünmek.

Sürdürülebilir yaşam için gereksiz şeyleri almayı reddetmeli, tüketimi azaltmalı, tekrar tekrar kullanmalı, başka bir iş için değerlendirmeli ve en son geri dönüştürmeliyiz. Seçeceğimiz hediyelerde de bu yönlendirmelerle seçim yapabiliriz. Özellikle sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyen ve bu yolda ilerlemek isteyen herkesi mutlu edecek seçenekler var. Bu sürdürülebilir hediye seçeneklerinin olduğu listede başlı başına hediye olacak ürünleri ve hediyelerinizin yanında anlamlı olacak alternatiflerini bulabilirsiniz.

Hayırsever Hediyeler

Bir kişinin sizi düşünerek aldığı hediye, çok kıymetli ve özeldir. Ancak bir de somut olarak yakınınızda bulunmasa da oldukları yerde birilerini çok mutlu ettiğini bildiğiniz hediyeler vardır, işte onlardan bahsedeceğiz: Hayırsever hediyeler. Bu yılbaşında yakınlarınızı, tanımadığınız başka insanlara ve hayvanlara iyilikler ve güzellikler hediye ederek sevindirebilirsiniz. İyiliğin -ne mutlu ki- bulaşıcı olduğuna ve güzelliklerin bu sayede katlanarak artacağına inancı olanlar için önerilerimize göz atın.

Elinden Kitap Düşürmeyenlere

Bir kitaba dokunarak okumak, kütüphanelerin raflarını kitapla doldurmak harika bir his. Ama sürdürülebilirlik açısından baktığınızda kitapların çoğunun geri dönüştürülmemiş kağıtlara basıldığını, dolayısıyla da yığınla kağıt harcamak olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden de farklı farklı kitapların dijital versiyonlarının indirildiği elektronik kitap okuyucuları hediye olarak seçebilirsiniz.

Gün İçerisinde Kahve ya da Çayı Eksik Etmeyenlere

Dışarıdan kahve alırken kendi termos, bardak ya da mug’ınızı kullanırsanız her seferinde karton bardak, plastik kapak ve pipetten de tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden sadece outdoor sporlar için değil gündelik yaşam için de saatler boyunca sıcak ya da soğuk tutan bir termos kullanmakta fayda var. Üstelik yıllar boyu kullanılabilecek ve sürdürülebilir yaşama katkı sağlayacak harika bir alternatif.

Suyu Çantasından Ayırmayanlara

Pet şişelerde satılan sulardan alıp doğaya plastik bırakmak yerine suyunuzu evden çıkarken yanınza alabilirsiniz. Tekrar tekrar kullanılabilen su şişelerinin estetik ve sağlıklı alternatifi su keselerini ve sağlıklı malzemeden üretilen su şişelerini de sürdürülebilir hediye seçenekleriniz arasına alın. Özellikle içerisindeki su azaldıkça çantada adaha az yer kaplama avantajı olan keseler oldukça havalı da duruyor.

Alışverişi Sevenlere

Sadece markete giderken değil her zaman bir bez çanta bulundurmak ciddi anlamda plastik atığının önüne geçiyor. Organik pamuk ya da ham kumaşlarla tasarlanan bez çantalardan sayısız alternatif bulabilirsiniz. Eğer hediyenizi biraz kişiselleştirmek isterseniz düz bir bez çantanın yanına, kumaş kalemi, kumaş boyası ekleyerek hediye edebilirsiniz.

 

HAMİYET AKTAŞ     

/MOODBOARDMAGS/