Sonbahar Kapıda Peki Dolaplar Ne Alemde?

Yazı yeni normalle kapatırken, sıcaktı, evden çalışmaydı derken bence yaz trendleri ve modası biraz ilgi alanımızın dışında kaldı. İkinci dalga korkusuyla birlikte bir yandan da günlük kaygılarımız devam etmekte. Günümüz şehir insanının en büyük dertlerinden biri yine ne giyeceğim? Hiçbir şeyim yok ?
Sonbahar kapıda ve bu sezonda bizleri bekleyen trendler dolabımızda olmazsa olmaz diyeceğimiz parçalar nedir, gelin bir göz atalım.

Ceketler her kış sezonu olduğu gibi bu sene de var hem de daha gösterişli ve oversize ama bu sefer altlarına pantolonlar değil etekler tercih edilecek. Bel hattını daha çok ortaya çıkaran kemerler, kuşaklar ile deri etekler ve pliseli etekler başı çekecekler. Benim favorim ise ister triko bir elbise üzerine ister oversize bir ceket üzerine kullanabileceğiniz zincir kemerler.
Peki biz bu büyük geniş omuzlu ceketlerin içine ne giyeceğiz? İster balon kollu ister vatkalı ister kabarık gabardin kumaştan oversize gömlekler. Ben bu ceketlerin içine büyük yakaları da pek seviyorum biraz 70’ler dönem havası katıyor, biraz da romantik Woody Allen filmlerinden çıkma bir karakter izlenimi yaratıyor. Bu yakaları ister kazaklar trikolarla, isterseniz de bluzlarla kombinleyebilirsiniz.

 

 

Bir diğer trend ise, slip elbiseler, ergenlik dönemim 2000’lere tekabül ettiğinden midir bilmem ama eski Herve Leger elbiseler 2020’lere yeni markalarla ve yeni formalarla göz kırpıyor. Bunda Kardashian ailesinin giyim tarzı ve yeni çıkardıkları giyim markalarının da etkisi büyük. Bu elbiseler size sıkıcı ve dümdüz gelirse; ister floral desenli ister animal printli olanları tercih edebilirsiniz veyahut zincir bir kemerle de hava katabilirsiniz. Bir öneri de hazır bu zincirler çok meşhur, bütçeye göre Dior’un zincir kolye ya da bilekliklerini dolayın ya da Mango’nun zincirlerinden edinin.

Uzun bir süredir moda dostu diyebileceğimiz yapay kürkler de bu sonbahar-kış sezonunda yerini kimseye bırakmaya niyetli değil. Bu sezon biraz daha uzun tüylü ve püskül izlenimi veren Shaggy tipi kürkler hem sofistike hem seksi hem de sportif bir hava katıyor.

En en en sevdiğim şeylerden biri de pelerinler. Bu sezon da bolca göreceğimiz pelerinler, ister H&M, Zara’dan, isterseniz de Prada, Miu Miu’dan elde edebilirsiniz. Bir öneri de belki büyük annelerinizin ya da anneleriniz dolaplarını kurcalayabilir ya da vintage store’lara göz atabilirsiniz.
Bu sezon da oldukça 70’leri hissedeceğimiz bir dönem, ayakkabılarda binici çizmeleri oldukça trend, özellikle kahve tonları tam bir Ralph Lauren havası katacaktır. Trendler ve sezonun yenileri günümüz dünyasında her şeyin bir anda değiştiği gibi değişip yenilenmekte, yazıma burda son vermeden son bir sonbahar ihtiyacınız olabilecek parçadan da bahsedeyim; hantal botlar!

İstanbul’da pek olmasa da kış bir çok yerde zor geçmekte, hantal dediğimiz büyük ve yüzeyi kimi zaman kauçuk, kimi zaman deri botlar her daim kurtarıcı oluyor. Günlük bir takımın ya da mini bir gece elbisesinin altına oldukça rahat ve cool bir hava katacaklardır.