SIRTINI DÖN

Modası geçmeyenlerden biri de sırt dekoltesi… Vücudun en dişi ve en fetiş bölgelerinden biri olan sırtın tamamen açık bıraktıldığı tasarımlar dünde bugüne moda dünyasında popülerliğini koruyor.
Hepimizin bildiği üzere sırtı açık elbiseler, bluzlar, gömlekler hatta kazakların modası hiç geçmiyor. Geçecek gibi de durmuyor. Sırt dekoltesi sadece yaz aylarında değil yılın her ayında hem özel davetlerde hem de günlük ve sokak giyim tarzı olarak kullanılacak. Bu sebeple mutlaka dolabımızda olması gereken feminen bir parça olarak yerini almalı.
Boyun ve boyuna eşlik eden sırt dekoltesi kadının zarafetini ortaya çıkaran en güzel dekoltedir. Ünlü isimlerin katıldığı davetlerde, kırmızı halılarda, ödül törenlerinde göğüs ve bacak dekolteleri yerine sırt dekoltesi tercih ediliyor.
Blake Lively, Rihanna , Rosie Huntington Whiteley Jennifer Hudson gibi yıldızlar teker teker seksi sırt dekoltesi kullanmaya başladılar. Amerikalı model Vikki Dougan 1950’li yıllarında sırtı tamamen açıkta bırakan, o dönem için skandal sayılabilecek cesur elbiseler giyerek The Back lakabını almıştır.
Sırt dekoltesinin derinliği ise kadınlarımızın fiziklerine duydukları güvenin bir göstergesi olduğu bile söylenir. Sırt dekoltesi 1920’li yıllardan beri modanın bir parçasıdır. Kadınlar gizemli ancak seksi görünümü sebebiyle bu kesimi hep sevmiştir.

Sırt dekoltesi Balmain’de siyah puantiyeli ve fermuarlı transparan bir kumaşla örtülürken Cavalli’de çırılçıplak kalıyor. Barcelona da ise çapraz bağlarla şık bir görünüm kazandırılarak bambaşka boyutlar kazandırılıyor.
Sırt dekoltesi dişi ve cesur , vücudun bu bölgesini göstermeyi isteyen güçlü ve özgüvenli kadının da simgesi haline geldi. Tıpkı mini elbiselerde kullanılan göğüs dekolteleri ya da transparan tasarımlar gibi…
Her şeyden önce sırt dekolteli bir elbise giymeyi düşünüyorsanız elbisenin hakkını vermemiz gerekir. Sırt dekoltesini kullanmak için bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekir. En önemli detaylardan biri doğru iç çamaşırı kullanmak. Yapmamız gereken sırt dekolteli elbiseler için üretilmiş sütyen modellerinden tercih etmek. Bu tarz sütyenler genelde dekoltenin boyuna göre rahatça ayarlanabilir ve elbisenizden görünmez. Sütyen takmayı düşünmüyorsanız da diğer seçenek göğüs ucu kapatıçısı silikonları kullanmaktır.
Sırt dekoltesi kullanmak istiyorsak sırtımızın fit ve güzel bir görünüme sahp olmalı . Bunu içinde sırttı fit gösterecek spor hareketleri yapmak , sırt bakımı yapmak . Sırtmıza yapılacak olan peeling ler çeşit li bakım kremleri kullanarak sırtımıza bakım yapmak .
Önemli bir kısımda sırtımızın , boynumuzun ve kollarımızın aynı tonda olmalı . Aynı tonda olması içinde yapılması gereken ilk şey Otobronz kremler kullanmalıyız.
Sırt dekoltesi olan elbiseleri giyerken elbisenin boyu da çok önemlidir. Kısa veya orta boylu bir kadınsanız eğer size önerim kısa sırt dekolteli elbiseleri tercih etmeniz. İlla maxsi elbise giymek istiyorsanız da ayakkabınızın topuğu yüksek olmalı ve elbise boyu ayakkabınızı örtmesi gerekir. Uzun boylu kadınlar ise kısa uzun olan her türlü modelli kullanabilir. Sırt dekolteli elbise giymeyi düşünüyorsak diğer bir konu ise aksesuar kullanımı. Elbisenin rengine tarzına ve kesimine göre parlak, metal, inci, zincir tarzı kolyeler iri olmamak kaydıyla kullanılabilir. Hatta kolyeleri ters olarak da kullanabilirsiniz. Saçlarınızın şekline göre de iri ve gösterişli küpeler de tercih edebilirsiniz. Ayakkabılarınız ve çantanız da çok dikkat çekiçi olmamalı. Doğru bir saç modeliyle de sırt dekoltenizi daha doğru vurgulayabilirsiniz. Sırt dekoltesi olan bir elbisede güzel ve trend bir topuz, sıkıca toplanmış at kuyruğu veya güzel örülmüş bir şaç modeli de doğru olacaktır.
Kısacası; kadınlarımız gizemli ama seksi görünümü nedeniyle sırt dekoltesini çok seviyor. Unutmayın ki elbisenizin yanında eşlik edecek her türlü detayı doğrı seçerseniz sırt dekolteli elbisenizle girdiğiniz ortamın yıldızı siz olursunu.
Sevgiyle kalın.

Erdal Güvenç