‘Sabah İnsanı Olmak’

/MOODBOARD/

Sabah insanı olmak..

Nedir pekii bu sabah insanı olmak?

Ne oluyor sabah insanı olunca ya da neler değişiyor hayatımızda?

Öğrenmek ister misiniz???

O zaman çok uzatmadan yazıya geçelim 🙂

Sabah kalkmak hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok faydalı bir eylem. Özellikle de bu hızlı tüketim döneminde en önemli olan varlığımız ‘zaman’ iken, erken kalkmanın önemini gerçekten biraz daha iyi anlamalıyız. Ne de olsa boşa dememişler ‘Erken kalkan yol alır’ diye..

Bazen saat 12:00 olur ve sen ne kadar işi hallettiğine şaşırıp kalırsın. Çünkü zaman böyle bir şey göreceli, kişiye, ana ve duruma göre değişim gösterebilir.

Sabah Kalkmanın Ruhen ve Psikolojik Olarak Faydaları

Sabah kalkmanın birçok faydası var. Bizce en önemlisi de ruhumuza ve psikolojimize yaptığı etki.

Örneğin çok yoğun ve dolu bir gün geçirdiniz, birçok işi hallettiniz ve yapmanız gerekenleri yapıp eve geldiniz.

İki tane senaryo kuralım ve şimdi bunları birlikte analiz edelim.

İlk senaryoda dediğimiz gibi eve geldiniz, yemeğinizi yediniz, belki bir kaç bölüm dizi izlediniz ve saat 11:00 – 12:00 gibi yatmaya gittiniz. Sabah saat 07:00 ya da 08:00′ da kalktınız. Sonra tekrardan sıfırdan bir güne enerjik ve pozitif başlayıp devam ettiniz.

Diğer bir senaryoda ise yine aynı şeyleri yaptınız. Fakat bu sefer gece 03:00 – 04:00 sularında yattınız ve sabah yine aynı saatlerde kalktınız. Siz her ne kadar ben iyi hissediyorum, problem yok ya da enerjim yerinde deseniz bile uzun süreli uykusuzluk halinde insan beyni ‘error’ vermeye başlıyor. Çünkü zaten fizyolojik olarak buna uygun değiliz. Bedenimizin kendini yenilemesi, daha iyi hissetmesi ve öğrendiğimiz bilgileri kalıcı hafızaya atması için güzel ve kaliteli bir uyku çekmemiz şart..

Neyse konudan çok fazla uzaklaşmayalım. Sabah erken kalktığımızda daha neler mi oluyor?

Bir de güne erken başladığımız için zaman açışından oldukça şanslı oluyoruz. Günün büyük bir çoğunluğu bize kalmış oluyor. Yapmamız gerekenler için oldukça fazla zamanımız oluyor. İşlerimizi erken bitirip, sevdiklerimizle buluşup, üstüne hobilerimizle ilgilenip, belki bir de spor yapıp günü tamamlayabiliriz.

Sayısız aktivite yapabiliriz.

Kendimizi geliştirici kitaplar okuyabiliriz.

Kendimizi tanımaya fırsat bulabiliriz.

Yeni hobiler edinebilir, sabah yürüyüşlerine çıkabilir, topluca yapılan sabah yogalarından birine katılıp hem güne daha da güzel bir başlangıç yapabilir hem de kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

Gerçekten şöyle bir düşününce ne kadar önemli ve etkili olduğunu anlamamamız mümkün değil. Hayat gerçekten çok kısa her günü ne kadar güzel ve iyi şekilde değerlendirebilirsek o kadar iyi 🙂

Umarım bu haftanın yazısını  sevmişsinizdir.

Bizden bu kadar..

Sizi seviyoruz!

Çok teşekkür ederiz.

/MOODBOARD/

 

Yazan: ☆Ceren Kaya

ig: @kayaestrella__

 

<3