Reformer Pilatese Dair Her Şey

NEDEN PİLATES?

Aktif bir hayat tarzını benimsemenin kişiyi ne kadar dinç ve sağlıklı kıldığını artık hepimiz biliyoruz. Ancak aktif ve hareketli olmak benim için hem dinamizm hem de kontrol duygusu demek. Çünkü ikisinden biri olmadığında hepimiz bedenlerimizde farklı sorunlarla karşılaşmaya meyilli hale geliyoruz. Pilates uygulaması kontrol hissi ve odaklanma gücünü geliştiren bir pratik. Beden ve zihin arasında bağ kurmanızı kolaylaştırıyor. Pilates, genellikle kısa kasları esnetip güçsüz kasları güçlendirmesiyle biliniyor, dengemizi bulmamızı sağlayan basit bir egzersiz akışıymış gibi algılanıyor. Bütün bunlar elbette doğru ve geçerli. Ama hayat kalitemizi etkileyen en önemli faktörlerden biri anda kalabilmek, bedenimizi zihnimizle aynı ana bırakabilmek. Pilatesin çok önemli bir diğer faydası da zihni canlandırması ve adeta akış halinde bir meditasyon pratiği sunması…

 

REFORMER PİLATESİN FAYDALARI

 • Omurgayı hizalayarak duruş bozukluklarından kaynaklanan sağlık sorunlarını (skolyoz, kifoz/kamburluk, lordoz, bel fıtığı, fibromiyalji) düzeltir.
 • Koordinasyon bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi beden-zihin birlikteliğini gerektiren psikosomatik sorunların giderilmesine yardımcı olur.
 • Sırt, bel ve siyatik ağrılarını azaltır.
 • Kasları şekillendirirken bedenin esnekliğini artırır.
 • Nefesi düzenler.
 • Kas ve kemik yapısını dinç tutması sayesinde ileri yaşlara yönelik şimdiden başlanabilecek bir anti-aging pratiğidir.
 • Pilates sayesinde doğru ve dik bir duruşa sahip olmak kişinin kendine güvenini artırır.
 • Nefese odaklanmayı pratik haline getirmek zihni sakinleştirir ve konsantrasyonu artırır.

 

 

DANSÇILARA ÖZEL

Pilates, ister profesyonel ister amatör tüm dansçıların beden farkındalığını artırmaya ve doğru postürü almalarına yardımcı olur. Pilates egzersizleri dans esnasındaki kas koordinasyonunu güçlendirir, dansçının hareket kabiliyetini ve bu sayede beden farkındalığını artırır. Güçsüz kasları güçlendirip kısa kasları uzatması sayesinde dansta istenilen performansı yakalamaya yardımcı olurken sakatlanma riskini ciddi şekilde azaltır. Pilates hem dansı daha dinamik ve akıcı kılar, hem de en ince kasları bile yıpratmadan güçlendirir. Düzenli pialtes pratiği bel, sırt, boyun, diz ve özellikle omurilikte meydana gelebilecek hasarları en aza indirgeyerek sakatlanmaları ve ağrıları engeller. Ayrıca omuriliğin esnemesine yardımcı olduğu için bu bölgedeki kas ve sinirleri gevşetir. Dansta denge en önemli unsurdur. Pilates sayesinde zamanla denge gelişir, iskelet sistemi ve duruş daha fit hale gelir. Bu durum kişide, özellikle dansçıda vücut farkındalığı yaratır. Bu farkındalığın ana sebebi, pilatesin eklem içi sıvıların dengelenmesini sağlamasıdır. Böylelikle dansçı dengeyle birlikte kaslarına hakim olur, pilates sayesinde vücudunu daha etkin ve verimli kullanabilir.

 

MAT PİLATES Mİ, REFORMER PİLATES Mİ?

 • İkisi de aynı kas gruplarını çalıştırır. Nefes, konsantrasyon, merkezleme, kontrol, kesinlik ve akıcılığı temel alır.
 • İki tür pilates de vücuttaki koordinasyonu artırır ve kısa kasları uzatmaya yardımcı olur.
 • Mat pilates grup çalışması olarak uygulanır, minder üzerinde seri hareketlerle vücut ağırlığı kullanılır. Reformer pilateste bu çalışmaya yay sistemleri ve çeşitli aparatlar eklenir.
 • Reformer dersleri bire bir uygulanır, öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına göre hazırlanır.
 • Reformer pilates yerçekimine karşı vücut ağırlığının %70-80’ini absorbe eder. Doğru referans noktalarına dikkat ederek uygulandığında duruş bozukluklarında mat pilatese göre daha hızlı ve nokta atışı sonuçlar verir.

 

YAŞ SINIRI VAR MI?

8-9 yaş itibariyle komut dinleyebilen herkes pilates yapabilir. Kilolu olmak engel değildir, ancak pilates tek başına kişiye kilo verdirmez.

SONUÇLARI NE ZAMAN GÖRÜRÜM?

Pilates’in yaratıcısı Joseph Pilates ‘’10 derste farkı göreceksiniz, 20 derste hissedeceksiniz, 30 derste bambaşka bir vücudunuz olacak’’ der. Elbette hepimizin anatomisi ve ihtiyaçları farklıdır. Kas-kemik yapınız, koordinasyon yeteneğiniz, eğitmenle olan işbirliğiniz, derslere düzenli katılmanız, yaşınız, egzersiz geçmişiniz ve kas hafızanızın durumu pilatesin sonuç vermesinde etkilidir. Kimisi hareketleri çok çabuk öğrenip uygular, kimisi için öğrenme ve uyumlanma daha fazla zaman alır. Bu noktada eğitmenin sabrı, desteği ve istikrarı da en az öğrencininki kadar önem taşır.

 

DOĞRU EĞİTMENİ SEÇMEK

Gerekli altyapı ve sertifikasyona sahip, stüdyo ekipmanlarına hakim, insan bedeni konusunda bilinçli ve bilgili, öğrencisinin ihtiyaçlarına karşı gözlemci, fiziksel sınırlarına saygılı ve sorularıyla ilgili bir eğitmenle çalışmak, süreci verimli hale getirir.

 

DAHA MUTLU VE SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN 3 TAVSİYE!

 •  Uyku! Vücudun en önemli yenilenme kaynağı uykuya dikkat etmek ve uykumuzu almak hayati önem taşıyor.
 • Dans! Mutlu olabilmek için aslında sandığımız kadar çok şeye ihtiyacımız yok. Bedenimizi hareket ettirmek ve müziğin ritmine ayak uydurmak, sadece bedenimizin değil, bilişsel fonksiyonlarımızın da çok daha uzun yıllar genç kalmasına yardımcı oluyor.
 • Pilates! Bilgisine ve iletişimine güvendiğimiz bir eğitmenden en az 40 pilates dersi alarak geleceğimiz için uzun vadeli bir yatırım yapabiliriz. Haftada 2 veya 3 kere giderek tamamlanan 40 dersten sonra haftada 1 dersle devam etmek beden-zihin bütünlüğü için yeterli olacaktır.

 

Enis Altan

Reformer Eğitmeni