ODA KOKULARININ ETKİLERİ

Evlerimizde daha uzun süreler geçiriyoruz. Bugünlerde hem kendi sağlığımız hem ev toplum sağlığı için bunu yapmamız şart. Yeni normalde işimiz olmadığı zamanlarda evimizin içinde hayat olduğunu keşfettik. Sadece bugün değil her zaman yaşadığımız mekanların daha güzel görünmesi için evlerimizi planlıyor, süslüyor, kendimiz ve konuklarımız için hazırlıyoruz. Bu hazırlığın önemli bir parçasının oda kokusu seçmek olduğunu biliyor muydunuz?

 

Oda Kokularının Etkileri Neler?

Hem tenimizde kullandığımız parfümler hem de nefes aldığımız mekanlarda kullandığımız oda kokuları, sandığımızdan çok daha büyük bir öneme sahip. Koku insanın en güçlü duyusu ve güzellikten daha büyük bir anlamı var. Kokular insanlar üzerinde rahatlatıcı, iyileştirici, mutluluk ve enerji verici etkilere sahip. Duygularımız, hafızamız ve kokular birbirine bağlı. Uzmanlar bunu şöyle açıklıyor: beynimizin kokuları işlememize yardımcı olan bölümü, duyguları ve anıları kontrol eden amigdalaya son derece yakın. Bu da koku alma duyusunun hayatımız üzerinde sandığımızdan daha önemli bir yeri olmasını sağlıyor. Güzel kokan bir ev içinde yaşayanları mutlu etmekle veya misafirleri üzerinde iyi bir izlenim bırakmakla kalmaz aynı zamanda kapıdan her girişte insanın kendisini pozitif ve mutlu hissetmesine sebep olur. Oda kokusu seçerken, yaşadığınız yerdeki farklı bölümlerin farklı ihtiyaçları olduğunu gözden kaçırmayın.

 

Oda Kokunuzu Odanıza Göre Seçin

Bazı insanlar bir kokuyu çok severler ve evlerinin her bölümünde bu kokuyu kullanırlar. Eğer kullandığınız koku, her mekânda size aynı pozitif etkileri veriyor ve sizi mutlu ediyorsa buna devam edebilirsiniz. Fakat yaşadığınız her mekânın farklı koku ihtiyaçları olduğunu da gözden kaçırmayın. Banyonuzda daha ferah ve taze oda kokuları kullanırken, uyuduğunuz mekânda size sakinlik ve iyi bir uyku sağlayacak kokuları tercih edebilirsiniz. Oturma odanız için daha enerjik bir koku seçerken evinizin girişinde sizi bir anda pozitif bir ruh haline getirecek bir oda kokusu seçmeniz uygun olabilir. Gelin evinizin her bölümü için oda kokusu önerilerimizi birlikte okuyalım. Genel olarak kategorize ettiğimizde; Bize çocukluğun güzel anlarını anımsatan kokular, vanilyalı, elmalı, tarçınlı kokulardır. Aynı zamanda konuk ağırladığımız odalar için de bu oda kokuları mükemmeldir.Temizlik hissi veren kokular banyolara önerilir. Pudralı ve narenciyeli kokular bunlar arasında sayılabilir. Meyveli kokular ise oturma odaları, koridorlar ve ofisler için mükemmeldir. Hemen her mekâna uyum sağlarlar ve insana mutluluk vermekte üstlerine yoktur.

 

Oturma Odaları İçin En Güzel Oda Kokusu Hangisi?

Oturma odanız evinizdeki en dinamik alandır ve hem eğlenme hem de dinlenme zamanlarınızı geçirdiğiniz yerdir. Oturma odanız için seçeceğiniz oda kokusu, bu iki amaca hizmet edebilecek bir koku olmalıdır. Kremsi ve çekici bir çiçek kokusu günlük kullanım için harika bir seçenek olabilir. Eğer kalabalık bir misafir grubu ağırlayacaksanız o gün biraz daha neşeli, canlı bir koku seçebilirsiniz. Meyveli kokular insanları mutlu eden bir etkiye sahiptir ve doğru seçilmiş bir oda kokusu ile evinizdeki herkesin ruh durumuna pozitif bir etki bırakmanız mümkündür.

 

Hamiyet AKTAŞ