MODAYA YÖN VEREN FİLMLER

Breakfast at Tiffany’s (Tiffany’de Kahvaltı)

 

Audrey Hepburn’ün başrolünde oynadığı Tiffany’de Kahvaltı filmi kesinlikle kaçırılmaması gereken filmlerden. Eğer sıkı bir moda sever iseniz mutlaka bu filme göz atmalısınız. 60’ların ruhunu bu film ile yakalamanız mümkün. Lüks bir mücevher mağazası olan Tiffany’de her sabah kahvaltı yapan New York sosyetesinin önemli isimlerinden Holly’in yaşadığı aşkı anlatan bu ikonik filmde siyah elbiseler, gösterişli takılar, şapka ve gözlükler sizleri büyüleyecek ve etkisi altına alacak.

 

Annie Hall (1977)

Bu film Woody Allen’ın en otobiyografik filmlerinden biridir desek çok daha doğru olur. Annie Hall Allen’ın New York’a düşkünlüğünü, kadınlara aşkını ve onları aldatma gerekliliğini, Hollywood’dan hem coğrafik, hem de endüstiyel olarak nefretini vurgulamaktadır. Woody Allen’ın aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı filmde kadın oyuncuların klasik kadınsı vücutları üzerine giydikleri maskülen tarzı günümüze kadar taşıyan bir filmdir. Maskülen giyimi moda dünyasına entegre eden öncü filmlerden diyebiliriz. Alışılagelmiş şık ve seksi kadın giyimlerine aykırı duruşu bu filmde fazlasıyla görmek mümkün.

 

 

 

 

Phantom Thread (2017) 

Paul Thomas Anderson yönetmenliğinde, gerçek bir hikâyeden uyarlanan film 1950 İngiltere’sinde geçiyor. Kendine özgü tarzıyla ülkenin önde gelenlerini giydiren müzmin bekâr Reynolds Woodcock’un düzenli hayatı, aşkı bulunca alt üst oluyor. Kırmızı halıya ilham verebilecek şahane balo kıyafetlerini bu filmde görmek mümkün. Zarif ve korkusuz abartının sadeleştiği elbiseleri bu filmde izlerken hayran kalacaksınız.

 

 

 

 

 

 

The Dressmaker (2015)

Yıllar önce terk etmek zorunda bırakıldığı kasabaya geri dönen Tilly’nin, terzilik yeteneği ve bir dikiş makinesi ile kasaba kadınlarından aldığı intikam hikâyesine tanık oluyoruz. Oscar ödüllü oyuncu Kate Winslet ve Liam Hemsworth başrolü paylaşıtığı bu filimde kadınların ince bellerini ortaya çıkaran göz alıcı elbiseler ile muhteşem şapkalar ile eldivenleri de göreceksiniz. Kostümleri ile modaya yön veren birçok markaya ilham verecek tarzda bir film.

 

 

 

 

 

 

Muhteşem Gatsby (2013)

Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway’nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Elbiseleriyle ve renkleriyle adeta görsel bir şölen sunan bu film, bizleri bambaşka bir dünyaya ışınlıyor. Işıltılı, abartılı ve gösterişli elbiselerle modaya bakış açınızı tamamen değiştirecek bir film..Şahane aksesuarlarla tamamlanan bu elbiseler sizlerin yaratıcılığını biraz daha canlandıracak diyebiliriz.

 

 

 

 

 

Aybike GÜRSU