MARİFETLİ YAZ

Evde kalmak ve trendlerin el işlerine kayması çok marifet gerektiren bir yaz getirdi bize. Kimimiz çoktan çekmeceleri karıştırıp el işlerini gündeme getirdi bile. Anneannemizin ilkokulda ördüğü dantel yakalar, delik işi masa örtüleri, çerçevelenmek üzere vaktini bekleyen eski nakışlar ve ‘daha ne vardı acaba’ arayışıyla didik didik edilen dolaplar… Biz bu yazıda size ilham verecek, şimdi ve gelecek yaza da trendolacak örnekleri sunacağız.

En sıcak günlerdeyiz. Pamuklu giymeye ihtiyaç duyuyoruz. Dantel çamaşır trendine uydurabiliriz belki bazı eski tığ işlerini. Evet biraz marifet gerektiriyor ama şimdi yapamayacaksak ne zaman yapacağız

Bazılarımız eski nakışları çerçeveleyip vintage köşeler oluşturmuş olabilir ama hala nakışlı parçalarınız duruyorsa onları bir elbisenin veya t-shirtün önüne aplike edebilirsiniz. Hatta biraz daha marifetle kendiniz bir desen işleyebilirsiniz. Meyve desenli nakışlar bu yaz çok moda.

Dantel ve nakışları kumaş çantaların üzerine uygulamak da mümkün. Çantaları boyamak da mümkün.

Eğer boya ve nakış ilginizi çekmiyorsa yeni formlar oluşturmak için biraz çalışabilirsiniz. Sıcak yaz gecelerinde serin kalmak için uzun bir pijama üstünü veya eski bir gömleği kesebilir altına da bir şort uydurabilirsiniz.

Tüm bu örnekler biraz yaratıcılık biraz da marifet istiyor evet ama önümüzdeki yaz bunlardan fazlası moda olacağı için şimdiden hazırlık yapmak isteyebilirsiniz. Bazen moda hiç beklemediğimiz bir şekilde karşımıza çıkar ve uyum sağlasak mı sağlamasak mı kararsız kalırız. Kimi hemen adapte olur kimi herkeste görüp emin oldukça. Kimileri de öncüsüdür bir şeylerin. İlk o yapar, ilk o dener ve bir bakarsınız yeni bir akım oluşur.

O zaman şimdi marifetleri gösterme zamanı!

HAMİYET AKTAŞ