Madrid Madrid! (Puerta del Sol)

/MOODBOARD/

Puerta del Sol (İspanyolca “Güneşin Kapısı”), Madrid’in en bilinen meydanı. Meydan, ayrıca çok ünlü bir saate de sahiptir. 31 Aralık 1962’den beri burada yapılan yeni yıl kutlamaları televizyonlardan canlı olarak verilir.

Tüm Madrid halkı yeni yılda Sol meydanına gider, havai fişek gösterisi izler. Ayrıca yaptıklarında tüm yılın güzel geçeceklerine inandıkları 11 adet üzüm yeme geleneğini gerçekleştirirler.

Tarihsel

Puerta del Sol, on beşinci yüzyıldan kalma Madrid’i saran şehir duvarlarının kapılarından biriydi. Duvarın dışında, ortaçağa ait banliyöler başlardı. Kapının ismi, doğuda bulunması sebebiyle her sabah doğan güneşin şehri o taraftan aydınlatmaya başlamasından gelir.

On yedinci ve on dokuzuncu yüzyıllar arasında meydan önemli bir buluşma yeriydi. Ülke dışından ya da İspanya’nın diğer şehirlerinden gelen kuryeler postaneye uğruyorlardı. Ayrıca, yeni haberler öğrenmeye hevesli insanlar da sık sık meydana uğruyorlardı.

Postane binası, Fransız mimar Jacques Marquet tarafından 1766 ile 1768 arasında inşa edildi. Francisco Franco’nun diktatörlüğü sırasında İç İşleri Bakanlığı’nın merkezi oldu.

Gezilecek Yerler

Son derece hareketli bir yer olmasına karşın Puerta del Sol kısa müddette gezilebilecek bir yer. Burası daha çok ara sokakları keşfetmelik, ayrıntılarda kaybolmalık ve cafelerinde bir kahve içerek dinlenmelik bir yer diyebilirim. Meydandaki en dikkat çekici yapıtlardan biraz söz edelim.

Madrid gezilecek yerler Sol Alanı

Casa de Correos; başlarda bir postane binası olarak inşa edilmiştir. Barok mimarinin zarif örneklerinden biri olan bina 1760 seneninde Fransız mimar Jacques Marquet tarafından tasarlanmış, Heykeltraş Antonio Primo ise binanız benzersiz heykellerinin yaratıcısı olmuştur. Binaya 19. YY’da ilave eden saat kulesi de buranın bir başka dikkat çekici yeri haline gelmiştir.

III. Carlos’un at sırtındaki heykeli de alanda, Casa de Correos’un hemen karşısında görebileceğiniz bir yapıt.

Madrid Puerta Del Sol Meydanı | harikalardiyari.com

Puerta del Sol’daki bir başka ayrıntı da ağaçtan meyve yiyen ayı heykeli, ki bu heykel Madrid’e ismini veren bir hikayeyi tasvir ediyor. El Oso y El Madroño (Ayı ve Kocayemiş Ağacı) isimli heykel önceden şehrin etrafındaki ormanlarda bol ayı ve bol kocayemiş ağacı bulunmasından dolayı buraya konulmuş.

Kocayemiş ağacının İspanyolcası Madrano kelimesi giderek Madrid’e dönüşmüş. Bu heykel Casa de Correos’a sırtınızı vererek durduğunuzda alanın sağ çaprazında bulunuyor.

Sıfır kilometre Puerta del Sol

Sıfır Kilometre Levhası; Casa de Correos’un önünde yer alan ve normalde pek de dikkat çekmeyen levha ise İspanya’nın merkezini simgeliyor. Ülkedeki diğer her yere olan mesafe bu sıfır noktasından başlayarak ölçülüyor

 

Puerta del Sol, oldukça güzel ve dikkat çekici bir yer.. Size anlatmaktan oldukça keyif aldık.

Madrid’ le ilgili başka başka bilgiler vermek için de oldukça heyecanlıyız.

Beklemede kalın!

 

Yazan: ☆Ceren Kaya

ig: @kayaestrella__

 

/MOODBOARD/