KORONA ZAMANINDA KORKU

2.  Dünya savaşından sonra tarihe tanıklık edecek en büyük olayla karşı karşıya kaldığımız bu günlerde elbette ki belirsizliğin vermiş olduğu endişe ve korkuyu hissediyoruz. Duygularımızın nedeni, uyarlanabilir kararlara çok hızlı bir şekilde gelmemize yardımcı olmaktır. Ancak bu duygular veya bağlam yanlış olduğunda, duygularımız açık bulduğu boşluklara dolmaya başlayabilir.

Şu anda açıkça korku ve endişe için bir neden var, korona virüsü. Sorun şu ki çoğumuz virologlar veya epidemiyologlar gibi düşünmüyoruz. Böylelikle açık olan bu boşlukları doldurmamız için gereken korku duygusu için daha fazla alan açmış oluyoruz. Örneğin; korku hissettiğimizde, tehditkâr görünen herhangi bir şeyi daha olası hale getiririz. Öksürürsem ve bundan dolayı korkarsam, bunun neden olduğuna inanma ihtimalim daha yüksek. Ne kadar çok düşünürsem bu olumsuz duygu boşluklarını doldurmam için o kadar çok fırsatım olur. Bu haller, ciddi bir durumla ilişkili olduğu için patolojik değiller. Aksine insan ruhsallığının bir tehlike karşısındaki doğal tepkileridir. Duygularımız bulaşıcıdır. Korku hissedersek buna göre hareket edebiliriz. Sosyal medyada eğer birileri çok yoğun bir korku saçmaya başlarsa, bunun çok hızlı yayıldığı bir döngü haline gelir. Eğer rasyonel gerçeklerimiz yoksa, yani bilgi parmaklarımızın ucunda değilse bu dibi görünmeyen kuyu korku duygumuzu tetikleyebilir. İşin püf noktası, son gelişmeleri takip etmek ancak kaynağı/ söyleyeni belli olmayan felaket haberlerinden beslenen hesaplara itibar etmemektir. Bu dönemde kaygı ve panik ataklarının tetiklenmesi doğaldır, ancak göz ardı edilmemelidir. Stresimizin çok arttığı durumlarda kabuslar, rüya ve gerçek arası yaşantılar ve gündelik hayatta algı bozukluklarımız gözlemlenebilir. Bunlar iç dünyamızın dış dünyamızdan gelen yükü taşıyamadığının göstergeleridir. Yarınımızda neler olacağını, bizi nelerin beklediğini bilemiyoruz ancak bildiğimiz ve değiştirebileceğimiz tek bir zaman dilimi var, o da şimdimiz. Yarın başımıza gelecek olayları düşünmek, onları engellemez veya bizi değiştirmek için yeterli olmaz. Tek bir hayatımız var, bize bahşedilen bu hayatı kendimize özgü tatlarımızla olabildiğince keyifli yaşamanız dileğimle. Sağlıkla kalın.

Psk. Elif Yüce

İletişim: pskelifyuce@gmail.com

İnstagram: @pskelifyuce

Kaynaklar

Ph.D. David DeSteno. Northeastern University, About Coronavirus speech.

  1. Roenneberg. Şubat,2016. https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160226_vert_cap_uyku_ise_nasil_yarar. Kronobiyolog Roenneberg(Internal Time).

Prof. Don Carveth. March 2020. https://www.youtube.com/watch?v=zNqZmV02vbQ. Psychoanalytich Perspectives.