KIŞ AYLARINA ÖZEL CİLT BAKIMI RUTİNİ

A beautiful female face. Perfect and clean skin of young caucasian woman on red studio background.

Ayrıca cilt kalitesi ve ciltte ortaya çıkan problemler dış etmenlerden olduğu kadar vücuttaki hormonların dengesinden de kaynaklı olabilir. Bazı kronik cilt şikayetleri, nereden geldiğini anlamadığımız akneler ya da cildinizde gözlemlediğiniz ani değişiklikler hormon seviyelerinizdeki artış veya azalıştan dolayı ortaya çıkabilir. Böyle bir süreç varsa bir uzman yardımıyla tedavi yolu izlemek atılacak en sağlıklı adımlardan biridir.

Sık öneriler üzerine konuşmamız gerekirse;

 

Yoğun Nemlendiricilere Yönelmek

Kış ikliminin cildi daha çok kuruttuğundan bahsetmiştik. Bu duruma karşı önlemimizi almak için yazlık hafif formüllerimizi kışın daha yoğun nemlendiricilerle değiştirmek doğru olacaktır.

 

A, C, E Vitaminlerini Önemsemek

Cilt sağlığı konusunda A, C ve E vitaminlerinin pek çok faydası var. Nitekim A vitamini, cildin kolajen üretmesini destekleyerek kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir. Deri kuruması ve egzamaya iyi gelir, cilde elastikiyet kazandırır. C vitamini, ciltte lezyon oluşumunu engeller, lekelere iyi gelir, UV ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar. E vitamini ise cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önler, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Doğal yüz güzelliği için bu vitaminleri içeren besinleri kış aylarında yeterli miktarda tüketebiliriz. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için A, C ve E vitamini yönünden zengin besinlere de yönelebilirsiniz.

Yediklerimize Dikkat Etmek

Çok önemsenmese de en önemli adımlardan biridir. Cildin alarm vereceği yağ dengesini bozma ve Ph dengesinde etkili rol oynar. Tükettiğimiz gıdalar bu süreçte önemli rol oynar. Ayrıca mutlaka günde en az 10 bardak su tüketimi yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Ciltten Ölü Hücreleri Temizlemek

Ciltte biriken ölü hücreler, gözeneklerin tıkanması nedeniyle cildinizin nefes alması zorlaşır ve cilt doğal ışıltısını kaybeder. Cildinizdeki ölü hücreleri temizlediğinizde, cildinizin yağ ve nem dengesini doğal yollarla korumasına büyük katkı sağlamış olursunuz. Kış aylarında cilt bakımı kapsamında ölü hücreleri temizlemek için cildinize peeling uygulayabilir veya doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Fakat, kış aylarında peeling yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle de kuru ciltlerde kış aylarında peeling uyguladıktan sonra soğuk havayla temas, cilde büyük zarar verir. Bu nedenle, kış aylarında cilt bakımı adına soğuk havalarda peeling yapılırken dikkat edilmelidir.

 

Uzm. Est. Gülşah Düzgün