İLAYDA ALİŞAN RÖPORTAJI

E: Çok küçük yaşta oyunculukla tanışan biri olarak seni bu mesleğe yönlendiren şey neydi?

İlayda Alişan: Kendi yolumu kendim çizdim diyebilirim. Hayal ettim, çalıştım ve çok istedim… İçim kıpır kıpırdı ve hala her sahnemde heyecanlanırım. Sanırım sihri burada; beni yönlendiren şey heyecanım ve kurduğum hayaldi…

 

E: Oyuncu olmasaydın?

İlayda Alişan: Oyuncu olmasaydım… Aslında kendimi başka bir mesleğin içinde hayal edemiyorum. Sanırım yine sanatla ilgili bir şeyler yapmanın yolunu bulurdum. Bunun yanında üniversitede moda okudum, çok da seviyorum. Dolayısıyla oyuncu olmasaydım eğitimimi tamamlayıp bir yandan da o zaman içinde hayal ettiklerimin peşinden gitmeye çalışırdım.

E: İlayda rolüne nasıl hazırlanır?

İlayda Alişan: Her yeni rol yeni bir yolculuk. Uzun veya kısa, küçük ya da büyük fark etmeksizin hayaller kurmaktan vazgeçmem. Mesleğimde de aslında hissiyatın, içgüdünün, hayal kurmanın tamamlanabilmesi adına ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Önce hayal kuruyorum; kendimi içinde, çok sevdiğim bir oyuncuyu oynarken hayal ediyorum. Sonra her karakter öncesi yıllardır çalıştığım hocamla hazırlıklara başlıyorum. Yürüyüşünden tutun en sevdiği yemeğin ne olduğuna kadar arıyorum, uzun uzun yazıyorum. Başarının anahtarının çalışmak olduğuna inanıyorum.

E: Kendi kazandığın parayla aldığın ilk şey neydi?

İlayda Alişan: İlk paramı yaklaşık 7-8 yaşlarımdayken kendi yaptığım kolye ve bilezikleri sokakta satarak kazandım. Bir kısmını bakkalda çikolataya harcadım, kalanıyla da yeni boncuklar satın aldım.

E: Alışveriş yapmayı sever misin? Belli bir marka takıntın var mı?

İlayda Alişan: Çok seviyorum alışverişi. Fakat öyle özel bir marka takıntım yok. Neyin içinde kendimi rahat ve iyi hissediyorsam onu satın alıyorum ve kimsenin bu hususta fikrini almıyorum 🙂 Alsam da günün sonunda yine gidip kendi beğendiğimi ediniyorum. Kişilikliyim bu konuda 🙂

E: Seyahat etmeyi sever misin? En son nereye seyahat ettin?

İlayda Alişan: Tabi ki kim sevmez seyahat etmeyi! Hatta dileklerim arasında uzunca bir seyahat yılı var. Özgürce gezmek bir yere yetişmeden, dilediğimi yapmak… İstediğimi yediğim, dans ettiğim, çok güldüğüm, dostlarımla sofralarda buluştuğum bir hayalim var. Dilerim bir gün gerçek olur.

E: Süper bir gücün olsa ne olmasını isterdin?

İlayda Alişan: Özgür olmak için uçmak isterdim ve hayvanlarla konuşabilmek 🙂

E: Bu ayki moodumuz #happynewyearmood. Senin 2021 yılından beklentilerin nelerdir?

İlayda Alişan: 2020 bizim için çok zorlu, tatsız, huzursuz bir yıldı. Diliyorum ki 2021 bize şans getirir, neşe getirir, huzur getirir. 2020’nin alıp götürdüğü ne varsa 2021 bize geri getirir. Dilerim ki hayal ettiğimiz ne varsa 2021’de tadarız, en önemlisi sevdiklerimize doya doya sarılır, yine uzun sofralarda buluşuruz. Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu seneler.

 

Fotoğraf : Canberk Üregel
Styling : Irmak Özdener
Makyaj : Mesut Özuzun
Saç : Akın Ünal
Video : Burhan Cem Dursun
Fotoğraf Asistanı : Buket Usta
Styling Asistanı : Cenk Konucu
Makyaj Asistanı : Sibel Loker
Röportaj : Akın Özışık
Mekan: Wetouch Pro