HAYDAR KÖYEL RÖPORTAJI

/MOODBOARD/

E:Seni son dönemin başarılı projelerinden Aziz dizisi ile ekranlarda görüyoruz . Başarılı oyunculuğunla dikkatleri çektin, bu konuda neler söylemek istersin?

Haydar: Öncelikle böyle düşündüğünüz için teşekkür ederim. Aziz çok severek çalıştığım bir proje oldu. Böyle uzun soluklu işlerde çalışmak bir oyuncu için büyük bir şans sanırım. Kendinizi tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için gerekli olan zamana sahip olmak bir lüks. Karakteri kağıt üstündeki halinden, yaşayan, insanların empati kurup sevebildikleri biri haline getirebilmek mesleki açıdan tatmin edici bir nokta benim için. Aziz’de oynadığım karakterin izleyicide bulduğu karşılık, sokakta karşıma çıkınca garip bir başarı duygusu hissetmiyor değilim.

E:Oyunculuk senin için ne ifade ediyor?

Haydar: Oyunculuk benim için en başta hikaye anlatıcılığı. Yaşamın seyirciye tutulan bir aynası. Ayrıca kişisel olarak hiç olamayacağın, asla olmak istemeyeceğin kişiler dahil buna, biri olabilmek büyük bir lüks değil mi? Bir katil bile oynasan mesela, iyi oynadığında takdir görüyorsun hapse girmek yerine. Bu kısmını, bencilce de olsa çok seviyorum oyunculuğun. Genel olarak insanların oyunculuğun bir meslek olduğunu artık daha iyi anlıyor olması günümüz oyuncularına çok yardımcı oluyor. Karakterle oyuncuyu aynı kişi sanırdık ben büyürken.

E:Hayatta olmazsa olmazların var mıdır?

Haydar: Vicdansız insanlarla başa çıkamıyorum. O yüzden ailem de dahil vicdanı sağlam insanları daha çok seviyor ve arıyorum hayatımda. Herkes hata yapabilir, hatta hata yaptığını fark edebilir. Ancak vicdanı güçlü birisi hatasını düzeltmek için gerçekten çabalar. Kendinizi ne olarak tanımlarsanız tanımlayın vicdanınızı hep güçlü tutmak zorundasınız. Yoksa o “ben şuyum, ben buyum” demelerin tek anlamı vicdanımı bir şeye teslim ettim demek benim için.

E:Senin için aşk?

Haydar: Sevdiğin ve seni seven insanın aynı insan olması lüksü. Diğeri aşk değil ızdırap. Hepimiz aşkımızdan ölmüşüzdür bir dönem hayatımızda. Şanslı bir kaçımız aşkı doyarak yaşayabiliyor. Geri kalanımız şüpheler, bizi sevsin diye beklemeler, hayaller içinde yaşayıp gidiyoruz aşkın bir versiyonunu. Beceremediğim az şeyden biri aşk şu hayatta. Ama çıkmayan candan umut kesilmezmiş.

E:Tatil planın var mı? Senin için tatil nasıl olmalıdır?

Haydar: Tatil planı yapamıyorum. Oyunculuk maalesef bütün planlarınızı bozabilen bir meslek. Olabildiğince uzun Barcelona’da kalmayı umuyorum bu yaz. Tatil değil mi, diye sorarsanız hayır değil. Benim için ev Barcelona. Bilmeyenler için orada yaşadığımı söylemem gerek sanırım. Tatil deyince aklıma gelen tek şey dünyanın bir ucuna gidip ortalıktan kaybolabilmek. Oyunculuk yaparken bu çok mümkün olmuyor. Şu an ama mesela bu yaz Ayvalık’ta bir kaç gün geçirebilsem mutlu olacağımı biliyorum. Küçük şeylerin Tanrısına ricamı ileteyim buradan.

E:Hayatın hangi evresindesin? İdeallerin ve geleceğe dair neler söylemek istersin?

Haydar: “Dert etmeye değmez” evresindeyim. Hayatın elinizden nasıl su gibi akıp gittiğini hissettiğinizde bu evreye mecburen varıyorsunuz. İdeallerim ne diye soruyorsanız daha özgür ve eşit bir ülke ve dünyada yaşamayı isterim. Hepimize yetecek kadar yer var şu gezegende. Farklarımızı tehdit olarak değil zenginlik olarak görebileceğimiz ve dünyaya zarar vermeden yaşayabileceğimiz bir hayat mümkün diye umuyorum hala. Yoksa gelecek diye bir şey olmayacak. Artık bu çok net. İklim krizinden daha büyük sorumuz yok. İklim krizi bütün sorunlarımızı, yoksulluk dahil, çözülemeyecek, dünyayı yaşanamayacak bir hale getirecek. Gelecek geldi, kapıya dayandı. İster açın ister açmayın.

E:Aziz dışında bugünlerde çalıştığınız başka projeler var mı ?

Haydar: Bu bahar benim için biraz yoğundu. Paramount için çekilen ‘Turkish Dedective’ adlı dizide çalıştım Aziz’in yanı sıra. Bir de en büyük aşkım Monologlar Müzesi projesinde bir kaç sezondur oynadığım Bir Sakat İş adlı oyuna devam ettim. Balat’ta bir evin odalarında oynanan birbirinden çarpıcı hikayeleri, yenilerini de ekleyerek önümüzdeki sezonda seyirciyle tekrar buluşturacağız. Geçtiğimiz hafta sonu üç günlük harika bir Monologlar festivali yaptık. Sezonda hepinizi bekleriz.

 

/MOODBOARD/

Haydar Köyel @haydarkoyel

Foto: @kaanbulbuloglu.studio

Styling: @aybikegursu

Makyaj&Saç: @mesut.ozuzun

Makyaj&Saç Asist: @merve.yiildrm

Mekan: @fuatpasayalisi