GÜLPER ÖZDEMİR #güçlükadınlar RÖPORTAJI

gulper-ozdemir

E: Başarılı bir eğitim hayatından sonra oyunculuğu seçmişsin, oyunculuğa ilgin nasıl başladı?  

Gülper Özdemir: Sanırım lisede ‘Bonnie and Clyde’ oyununu çıkardığımız zaman oyunculuğa ilgim başladı. Ben, Bonnie Parker’ı oynuyordum. O; korkusuz, maceraperest ve tehlikeli biriydi. Oyunda çok korktuğum bir bölüm vardı; o da hava gitarıyla ‘Born to be wild‘ şarkısını söylemekti. Fakat bu endişeme rağmen, oyun çok eğlenceli geçmişti ve ben de böylelikle bir korkumu yenmiş oldum. Sonra Frankurt’ta bir tiyatroya başladım. Açıkçası oyunculuk maceram böyle başladı diyebilirim.

 

E: Bir oyuncu rolüne nasıl hazırlanır? Mesela canlandırdığın karakter için ön hazırlık yapar mısın?

Gülper Özdemir: Bana göre ön hazırlık, karakteri tanımakla başlar. Rolü, tanışmak istediğim enteresan bir insan gibi görüyorum. Neleri seviyor? Korkuları ne? Korktuğu zaman kime karşı nasıl bir tepki veriyor? Geçmişi, gelecekle alakalı amaçları ve hayalleri ne? Bu tarz sorular sorarak tanımaya çalışıyorum. Bazen günlük tutuyor, karaktere yakın filmler izliyor, ona yakın bir müzik listesi hazırlıyorum.

 

E: Oynadığın karakterlerden kendini en çok hangisine yakın hissettin?

Gülper Özdemir: Herhalde en çok Kara Yazı’daki Derya karakterine yakın hissettim. Her bir satırını heyecanla okudum ve oynadım.

 

E: Spor yapmayı sever misin? İlgilendiğin bir spor dalı var mı?

Gülper Özdemir: Kendime zaman ayırdığımda ilk tercihim spor oluyor; yüzmeyi seviyorum. Yüzdüğüm zamanlarda günün stresinden uzaklaşıp güne daha pozitif başlıyorum.

 

E: Gülper Özdemir bir gününü nasıl geçirir?

Gülper Özdemir: Güne erken başlamayı seviyorum. Sabah 8 gibi uyanırım. Kahve yanında ballı kızarmış ekmek ya da canım o gün ne isterse onu yiyerek güne başlıyorum. Spora gidiyorum, o gün dansım varsa dansa gidiyorum. Flamenkoya başladım, asi ve aynı zamanda asil bir dans olduğu için kendime çok yakın görüyorum. Elimden geldiğince kitap ve dergi okumaya çalışıyorum. Youtube’da dünyayı gezen kişilerin kanallarını takip ediyorum, Bear Grylls ya da Ed Stafford gibi. Macera filmlerini izlemeyi çok seviyorum. Genellikle gece 12 olmadan yatmaya çalışıyorum.

 

E: Geçmiş zamanlardan birinde yaşasaydın, hangi dönemde yaşamak isterdin?

Gülper Özdemir: Sanırım doğduğum yıla geri dönmek isterdim. 90’lı yılların bir adımı gelecekte, diğeri geçmişteydi. O arada yaşamak isterdim.

 

E: Kendini tek bir cümleyle tanımlar mısın?

Gülper Özdemir: Aslına bakarsanız kendimi bir cümleyle sınırlandırmak istemem. Bir şey söylemem gerekirse; ne olursa olsun ilkbaharı hep kalbimde taşıyorum.

 

E: Moda ile aran nasıl? Trendleri takip eder misin?

Gülper Özdemir: Sade ve rahat giyinmeyi seviyorum. Dergilerde veya Instagram’da karşıma çıkan moda sayfalarından ilham alıyorum. Bu çekimde konumuz 70’lerdi. Çok sevdiğim bir moda dönemi. Gardrobumda mutlaka ispanyol paça pantolon ve bohem elbiseleri bulunduruyorum.

 

E: Bu ay dergimizin moodu #güçlükadınlar, bu konuda bize ne söylemek istersin? 

Gülper Özdemir: #güçlükadınlar vazgeçmeyen, yeniden başlamasını bilen ve hayallerinin peşinden koşan kadınlardır benim için. Annem gibi…

Gülper Özdemir’i takip etmek isterseniz Instagram hesabı: gulperr

Yönetmen : Burhan Cem Dursun
Fotoğraf : Adem İnce
Styling : Sıla Ceren Özyurt 
Makyaj : Mesut Özuzun 
Saç : İbrahim Junior 
Yönetmen Asistanı : Evren Türk
Makyaj Asistanı : Burak Mert Aydın
İletişim Direktörü : Sezin Akkaya 
Mekan : Uskumru Restaurant
Chacha Balık Çengelköy 
Menajer : Orkun Sevinç 
Röportaj : Akın Özışık