GÜÇLÜ KADIN MODASI

Modanın tarihte önemli bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır elbette. Bir de moda ikonları vardır ki gerek giyim tarzları, gerek modaya kattıkları yenilikler ile hayatlarımızı önemli ölçüde etkilemişlerdir. Kimi inci kolyeyi, kimi dümdüz siyah bir elbiseyi, kimi kalın kaşı, kimi hasır sepeti, kimi ise saç bantlarını dahil etmiştir moda dünyasına. İşte moda tarihine damga vuran, ilham verici kadınlar!

Coco Chanel

Moda dünyasının güçlü kasını deyince tabii ki ilk sırada yer alıyor Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel. Küçük bir şapka dükkânından dünyanın en iyi markalarından Chanel’i yarattı. Kadınlar için kalıpları yıktı ve kadın giyiminde devrim yarattı. Bugün maskülen tarzın kadınların gardırobunda olmasının en büyük sebebi kendisi. Korselerden kurtulan, kısa saçlı modern kadını yaratmasıyla adını moda tarihine yazdırdı.

ENERJİK DÂHİ: Sonia Rykiel

O dâhi, çılgın ve enerjik bir tasarımcı. Onu anlatan kitaplar yazıldı; kendi de 9 kitaba imza attı. Genç kızken kıyafetlere, modaya özel bir ilgisi yoktu; kendi deyimiyle “edebiyata ve flört etmeye” daha meraklıydı. Birçok ilke imza attı: Kazakların üzerine kelimeler, cümleler koyan ilk tasarımcı oldu. 80’lerde dünyanın en şık 10 kadınından biri seçildi. Sadece kadınlar için değil, erkekler ve çocuklar için de tasarımlar yaptı. Saç rengi ve kesimi imzası oldu. Saçları adeta onun ne kadar renkli, eğlenceli, sıra dışı, ateş gibi bir kadın olduğunu anlatıyor.

KRUVAZE ELBİSENİN MUCİDİ: Diane von Furstenberg

Kadınların kurtarıcısı olan kruvaze elbisenin mucidi. 1972 yılında “Kadın gibi hissedin, elbise giyin,” sloganıyla piyasaya çıkardığı pamuklu jarse elbiseler, modadaki en önemli kadın özgürlük hareketlerinden biri olarak tanımlanıyor. Bu anlamda da Coco Chanel’le beraber anılıyor.

FARK YARATAN KADIN: Donatella Versace

Şüphesiz Donatella Versace moda dünyasının fark yaratan kadınlarından. 18 yıldır İtalyan efsanesi Versace’nin başında. Başına ne gelirse gelsin her zaman dik ve güçlü bir kadın imajı çiziyor. İtalyan geleneğine sahip çıkarak yıllardır köklü bir lüks anlayışını modern dokunuşlarla yeniden yorumluyor.

MÜTEVAZI İTALYAN: Miuccia Prada

Bir efsaneyi devralarak moda dünyasının en önemli moda devi haline getiren bir isimden bahsediyoruz. Miuccia Prada, dünya modasına yön veren Prada’nın arkasındaki tek isim. Mütevazı aile şirketinin yönetimini 1978’de devraldıktan sonra Prada’yı devler ligine taşımakla kalmadı, dünyanın en zengin ve etkili kadınları arasında da yerini aldı.

CÜRETKÂR MODELLER: Madeleine Vionnet

Vionnet Modaevi, modanın mimarı olarak bilinen, moda tarihinde kâşif olarak anılan ünlü couturier Madeleine Vionnet’nin 1912’de Paris’te kurduğu bir modaevi. 1876 senesinde doğan tasarımcı, 16 yaşında Paris’te Rue de la Paix’de bulunan Vincent adındaki bir modaevinde çalışmaya başladı. Sonra kendi modaevini Paris’te kurdu. Birinci Dünya Savaşı’nda modaevini kapatmak zorunda kalması, onu kesinlikle pasif bir döneme sokmadı; hatta en cüretkâr modellerini o dönem tasarladı. Kadınları yalnızca korselerinden değil toplumun dayattığı kısıtlamalardan kurtarma idealindeki Vionnet birçok ilke imza attı.

MİNİ ETEK: Mary Quant

Kendi zamanının ve geleceğin moda trendlerini belirleyenler moda ikonlarıdır. İşte Mary Quant 60’larda yarattığı mini etek ile moda tarihine adını altın harfler ile yazdırdı. Hipster pantolon, plastik çizme ve yağmurluklarla tüm zamanların moda ikonu haline geldi. Tasarımlarında dansçıların kostümlerinden ve çocukken giydiği kıyafetlerden ilham aldı. Daha sonraları Chelsea modası olarak hatırlanacak basit kombinler dizayn etmeye başladı. Mary Quant genç nesile yeni giysiler vererek 60’lı yılların moda devrimini yarattı.

HAMİYET AKTAŞ