GÜBED (Güzellik Bilimi ve Kozmetoloji)

Beautiful sensual woman touching her face. Beauty and skincare concept. Spa. Isolated over white.

Gübed nedir? Kurucuları kimlerdir? Kuruluş amacı nedir?

-Gübed; güzellik bilimi ve kozmetoloji eğitimciler derneğidir. Kurucuları; alan eğitimcileri ve öğretmenlerimizdir. Amacı; ‘’Eğitim eğitimcinin işidir’’ sloganı ile yola çıkan GÜBED Türkiye’de güzellik ve saç bakım alanlarındaki eğitim ve bilgi seviyesinin yükselmesi ve mesleğin gereken değeri görmesi adına çalışmalar yapmak, alanla ilgili kongre, konferans, çalıştay, eğitimler düzenlemek,

Güzellik, kozmetik ve saç bakım alanında bölüm faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için eğitimcilerle birlikte sahada yer alarak alanda birçok kişinin daha aktif, gelişen, yenilenen mesleğin gerektirdiği bilgilere hâkim olmasını planlamak,

Kurum ve kuruluşlara destek vererek birlik ve beraberlik içerisinde yürümeyi ve büyümeyi sağlamak,

Bunların yanı sıra ülke insanımızın sağlıklı yaşam ile birlikte güzelliğin ortak noktaları belirlenerek sağlıktan gelen güzelliği günümüzde daha üst seviyeye çıkarmak birçok kişinin güzellik için sağlığından vazgeçmesini engellemeye çalışmak,

Günümüzde birçok güzellik ve saç bakım merkezlerinde yapılan   saç, cilt, vücut, kaş-kirpik, zayıflama, spa, masaj ve daha birçok konuda hem toplumun daha fazla bilinçlenmesini sağlamak hem de uygulama yapan kişinin nitelikli yenilikleri takip eden meslek elemanı olması için gerekli çalışmalar yapmak.

Ancak temel olarak baktığımızda (GÜBED) Güzellik Bilimi ve Kozmetoloji Eğitimcileri Derneğimiz; Güzellik, Kozmetik ve Saç bakımı alanındaki bölüm faaliyetlerinin etkinleştirilmesi, alan eğitimcilerimizin mesleki eğitimlerine ve gelişimlerine yer verilmesi amacıyla kurulmuştur.

 

Gübed’in hedefi nelerdir? Kuruluş tarihinden itibaren yaptığı faaliyetler nelerdir? İlk beş yıldaki hedefleri nedir?

-Hedefi; GÜBED mesleki eğitime önem verir. Bu sebeptendir ki ilk olarak mesleki eğitimcilerin bilgilerini tazelemek ve tecrübelerini artırmak için yola çıkmıştır. Alanımız sürekli gelişim halinde olduğundan dolayı eğitimcilerin bilgi ve tecrübelerini artırıp, öğrencilerine bu bilgileri aktarıp sektöre yetenekli, teknolojiye ayak uyduran, sektörün ihtiyacı olan mesleki elemanları yetiştirmek olacaktır. Bu bağlamda hem sektörün ihtiyacı olan elemanı yetiştirmiş hem de bireylere iş imkânı sağlamak olacaktır.

İlk Beş Yılda Yapılması Planlanan Çalışmalar

Düzenleyeceğimiz kongre, kurs, seminer, konferans ve panel sayılarını artırıp alandaki gelişmelere her an hâkim olmak.

Alanın lisans programlarının yeniden açılması için “YÖK”, “MEB”, ve üniversiteler nezdinde görüşmeler yapmak.

Yurt içi ve dışındaki eğitimlerin öğrencilere entegrasyonunu sağlamak.

Yurt dışındaki öğrencilerin akademik ilerlemelerini sağlayacak yönlendirmeler yapmak.

Millî Eğitim Bakanlığı ile öğretmenlerin hizmet içi eğitimi ile ilgili çalışmalar yapmak.

Öğrencilere ‘’Kariyer Günleri’’ düzenleyerek bilinçlenmelerini sağlamak.

 

Gübed’in sektöre bakışı nedir? Sektöre katkısı neler olacaktır?

-Bakışı; Güzellik sektörünün, işini bilen, güçlü eğitimci kadrosuna sahip olan GÜBED’ desteğine ihtiyacı vardır.

GÜBED gerçekleştireceği seminer, konferans, panel ve kongreler ile sektör temsilcilerinin kendilerini ve yaptığı işleri geniş kitlelere tanıtma imkânı sağlayacaktır.

Meslek dallarıyla, mesleki kurum ve kuruluşlarla, okullarla, sektör temsilcileriyle, diğer sivil toplum örgütleri ile iş birliği içinde akılcı çağdaş fikirlerle dayanışma içinde olacaktır.

 

GÜBED gücünü nereden alıyor?

Atatürk’ün yolunda ilerlemekten, demokratik ve cumhuriyetçi düşüncelerden, yeniliklerden, Türk kadınının zarafetinden, aydın düşüncesinden ve kültürel güçlü kadın imajından almaktadır.

 

GÜBED’in mesleki standartları ne olacaktır?

Sektörün eğitim seviyesini yükselterek, mesleki eğitimde temel, yüksel lisans ve üst düzey eğitimi bütünleştirerek, master-doktora programları içinde akademik statüyü belirleyecektir.

 

Gübed’e ulaşabileceğiniz sosyal medya hesapları

İnternet Adresi : gubed.org

Instagram adresi: @gubed_06

Youtube : GÜBED