EVDE PRATİK MANİKÜR SIRLARI

Yıllardır el bakımınızı başkasına emanet etmiş ve bundan çok da güzel sonuçlar almış olabilirsiniz. Ama manikürünüzü artık kendiniz yapmak isterseniz de bunun için kendinize çok fazla neden bulabilirsiniz.

Kuaför ya da güzellik merkezlerine gitmek istemiyor, orada  beklemek  sıkıcı geliyor ya da aldığınız sonuç pek de içinize sinmiyor. Ya da kendi manikürünüzü kendiniz yapmak sizin için bir nevi deşarj yöntemi de olabilir. Tüm bunların hepsi mantıklı nedenler ve manikürünüzü evde kendiniz yapmaya başlamak için mükemmel bir adım.O zaman havlu, törpü, tahta manikür çubuğu ve ojenizi bir yana ayırdıysanız ve maksimum 20 dakikanız varsa foto galerideki adımlar, evde kendi manikürünüzü yapmanız için hazır!

 

Evde Kolay Manikür Yapımı

Evde kendi manikürünüzü yaparken ustalaşmak için asla kötü bir zaman yoktur. Bazen evde manikür yaparken, kuaförde alışık olduğun sonuçları evde almak zor olabilir. Manikür yapma, kütikül kesme, törpü yapma ve oje uygulaması arasında birçok şey ters gidebilir. Bu, Instagram’a layık bir manikürü tek başına yapmanın imkansız olduğu anlamına gelmez sadece biraz pratik ve iyi bir yöntem gerektirir.

 

Adım 1: Tırnaklarınızı aseton ile temizleyin.

Evde harika bir kolay manikür yaptırmak için, profesyonellerin yaptığı gibi, tırnaklarınıza oje sürmek kadar tırnaklarınızı hazırlamaya da zaman ayırın. Bunun için iyi bir aseton ile başlamak anlamına gelir. Aseton, tüm ojeyi çabucak çıkarır ve tırnaklarınızı güçlendirmeye ve tırnak etlerinizi nemlendirmeye yardımcı olacak temel besin maddelerine sahiptir. Ojeniz olmasa bile, ojenizin altında olan herhangi bir yağ veya kirden kurtulmak için her bir tırnağı pamuğa dökülmüş aseton ile temizleyin. Daha sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamayı unutmayın.

 

Adım 2: Tırnaklarınızı kesin, törpüleyin ve tırnak üstünü parlatın

Gerekirse önce tırnaklarınızı kesin ve şekillendirin. Ardından, tırnak uçlarını kare, yuvarlak veya arada bir yere getirmek için tek yönde hareket ederek yavaşça törpüleyin. İnce tırnaklarınız mı var? Törpüyü, tırnağınıza kadar düz tutun ve hafifçe aşağıdan eğerek törpüleyin. Bu, tam olarak ne yaptığınızı görmenizi sağlar ve aşırı törpülemeye karşı korunmanıza yardımcı olur. Son olarak, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için tırnaklarınızın üstlerini ve yanlarını bir nail buffer ile hafifçe parlatın. Parlatmazsanız, tırnaklarınızdaki doğal yağlar birikerek üzerlerinde manikürü bozan kalıntılar bırakabilir. Tırnaklarınızı parlatmak, dişlerinizi fırçalamak gibi bir şeydir. Tırnaklarınızı parlatıyor, tırnakların daha genç görünmesini sağlıyor ve çıkıntılardan kurtulmanızı sağlıyor.

 

Adım 3: Tırnak etlerini geri itin

Ölü deriyi çözmek ve alanı yumuşatmak için tırnak etlerini kütikül çıkarıcıyla (yağ veya merhem olmadığından emin olun) hazırlayın. Popüler inanışın aksine, kütikül yağları ve kütikül çıkarıcılar tek ve aynı değildir ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Yağlar, tırnaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olurken, temizleyiciler tırnak kenarları için peeling tedavisi görevi görür. Daha sonra krong yani manikür çubuğuyla hafifçe geri itin.

 

Adım 4: Ellerinize peeling yapın

Ölü cilt hücrelerini yok eden ve nemi yenileyen bir peeling ile ellerinizi, bileklerinizi ve kollarınıza peeling yapın. Tırnakların altındaki kirleri nazikçe temizlemek için krong yani manikür çubuğuyla tekrar alın. Daha sonra ellerinizi yıkayın ve iyice kurulayın.

 

Adım 5: Ellerinizi ve tırnak etlerinizi nemlendirin

Daha sonra ojenin lekelenmesini önlemek için ellerinizi nemlendirin. Bunun dışında el kremine lüks ve hafif bir alternatif olan kuşburnu yağı ya da aloe vera jel kullanabilirsiniz. Kendinize mini bir el masajı yapma fırsatını değerlendirin. Spa’da olmasanız bile bu kendinizi şımartmayacağınız anlamına gelmez. Bitirmek ve kalıntılardan kurtulmak için her tırnağı aseton ve pamuk ile temizleyin.

 

Adım 6: Bir kat oje bazı uygulayın

Tırnakları nemlendirmek ve korumak ve kırılmayı önlemek için bir kat oje bazı uygulayın. Sonra birkaç dakika dinlenin. Oje bazından başlayarak her kat arasında iki tam dakika beklemeniz gerekir.

 

Adım 7: İlk kat ojenizi uygulayın

Şimdi eğlenceli kısım, istediğiniz renge sahip bir oje katı uygulayın, fırçayı tırnak etine ve tırnağınızın köşelerine kadar tamamen aldığınızdan emin olun. İlk kattaki maksimum kapatıcılık sağlar, ikinci kat ise tatlı bir dokunuştur. Sadece katmanı ince sürmeniz gerekir. Çoğu kişi, fırçayı ojeye aşırı batırır ve çok fazla katman sürer. Önemli olan, tırnaklara ince bir kat oje sürmektir.

 

Hamiyet Aktaş