ERKAN AVCI RÖPORTAJI

E: Erkan Avcı’yı tanımlayan en net kelime?

Erkan Avcı: Bir kelimeyle anlatmak ne mümkün, ama benim için en kıymetli şeylerin ortak noktası maneviyat diyebilirim. İnsan zamanla aslolan şeyin nicelik değil nitelik olduğunu kavrıyor. Maneviyatı ve niteliği olmayan çoğu şey bana uzak ve flu geliyor.

E: Bugüne kadar sizi birçok farklı karakterde izledik. Kariyeriniz boyunca size gelen teklifler arasında asla oynamam dediğiniz bir karakter oldu mu?

Erkan Avcı: Bugüne kadar birçok birbirinden farklı karakteri oynama fırsatım oldu; mafya için çalışan katil de oynadım, boks hocalığı yapan bir dövüşçü de, kocaman bir aile servetini yönetmek zorunda kalan bir iş insanını da oynadım. Şimdi ise Kuruluş Osman’da bir Bizans tekfuru oynuyorum. Heykeltıraş ve asker aynı zamanda çok iyi bir asker. Hepsi çok doğru tasarlanmış projeler ve iyi kurulmuş hikayeler. Dolayısıyla ben öncelikle anlatılmak istenen hikayeye bakmayı daha doğru buluyorum, sonrasında da nasıl anlatılacağına, kimin anlatacağına. Böylelikle sonuç kendiliğinden ortaya çıkmış olur. Sadece karaktere bakıp oynamak isterim ya da istemem, bana mesleki olarak çok doğru bir tercih gibi gelmiyor.

E: Oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz? Oyuncu olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Erkan Avcı: Ben iyi bir seyirci olmaya çalışırken başladı aslında. Diyarbakır doğumluyum. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda onlarca oyun izledim birçoğunu defalarca… Zamanla seyirci koltuğunda değil de sahnede olma isteği uyandı. Bölgedeki Şehir Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrosu’nda çalışan büyüklerimizin de yardımını alarak konservatuar sınavlarına hazırlandım, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan da mezun oldum. Oyuncu olmasaydım çok yüksek ihtimal diş teknisyeni olurdum çünkü tüm ailem bu mesleği yapıyor 🙂 Ama bundan bağımsız olarak piyanist olmayı çok isterdim.

 

E: Bir role hazırlanmanız ne kadar zaman alıyor? Canlandırdığınız karakterler arasında hazırlık aşaması en zorlayıcı olanı hangisiydi?

Erkan Avcı: Her karakterin hazırlık aşaması ve zorluğu farklı olabiliyor. Bundan dolayı tabi ki sabit bir süreden bahsetmek pek mümkün değil. Bunun bir sonu yok. Şampiyon dizisinde bir boks hocası ve kafes dövüşçüsü canlandırdım. Hazırlık aşaması tabi olarak hem uzun hem de yorucu oldu benim için. Son olarak da şu an içinde bulunduğum proje Kuruluş Osman. Çok daha teferruatlı bir çalışma içine girdik ve çalışmalarımız hala sürüyor. Gerek kılıç kullanımı gerek aksiyon sahneleri için hazırlık, at binmek gibi gerçekten zaman alan ve hazırlık sürecinin ciddi şekilde yapılması gereken bir disiplin içindeyiz.

E: Oyunculuk hayatının merkezinde mi? Set dışındaki zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?

Erkan Avcı: Sanatın tüm dalları sanırım tam zamanlı yapılabiliyor. Faal olarak işinizi icra etmeseniz bile kafanızla, ruhunuzla bir şekilde işinizle meşgul oluyorsunuz ya da sizi besleyebilecek şeylerle. Set dışında senaryo yazımıyla uğraşıyorum, çekmeyi planladığım iki tane senaryo üzerine çalışıyorum kız kardeşimle beraber. Kız kardeşim de heykeltıraş ve yazar. Genelde onunla ve sevdiğimiz dostlarla sohbet ve çalışmayla geçiyor 🙂

E: Yaşayamadığınız için pişmanlık duyduğunuz bir şey var mı?

Erkan Avcı: Onlarca küçük pişmanlık sayabilirim gündelik hayatın içinde. “Bunu niye böyle yaptım ki? Keşke şöyle yapsaydım, ya da bunu neden söyledim/söylemedim’’ gibi listeyi uzatabiliriz. Ama çok şükür büyük pişmanlığım hiç olmadı. İçinde bulunduğum an itibariyle bana büyük gelse bile zamanla hep daha doğrusunun ve hayırlısının böyle olduğunu gördüm çünkü.

E: Hediye almayı\vermeyi sever misiniz? Bugüne kadar aldığınız en anlamlı hediye neydi?

Erkan Avcı: Çok severim ama daha çok hediye almayı. Doğru hediye konusunda da biraz iddialıyımdır 🙂 Aldığım en güzel hediyelerden birini dün aldım, bir oyuncu arkadaşım benim adıma maddi durumu düşük olan bir aileye yardım yapmış çocukları için, bu beni çok mutlu etti.

E: Bu ayki moodumuz #happynewyearmood. Sizin 2021 yılından beklentileriniz nelerdir?

Erkan Avcı: Sanırım 2021’den sağlık dışında bir şey dilemek çok mümkün görünmüyor. Fakat ben yine de hepimize başta sağlık, aşk, huzur ve bol kazançlı bir yıl diliyorum, sevdikleriniz ve size sevenlerle beraber.

 

FOTOĞRAF: Ayhan Emirhan Erden
STYLING: Irmak Özdener
MAKYAJ: Mesut Özuzun
SAÇ: Mutlu Ahmet Sinan
VIDEO: Vast İstanbul, Ogan Uğur, Ataberk Konucu, Cenk Konucu, Abdullah Durmuş
STYLING ASİST: Buse Naza Karaaslan
RÖPORTAJ: Akın Özışık
MEKAN: So What Agency