EMRE BASALAK RÖPORTAJI

E: Emre Basalak kimdir? Oyunculuğa ilgisi ilk ne zaman başladı? Kısaca senden dinlemek isteriz. 

Emre Basalak: Emre Basalak bir insan olmaya ve öyle kalmaya çalışan bir yolcu, varlığını en iyi anladığı meseleyle birleştirmeye çalışan bir meraklı, oyunculuğu, tiyatroyu meslek değil mesele gören ve bu mesele için mücadele eden bir savaşçı…

İlkokul yıllarımdan itibaren başlayan ve ben büyüdükçe içimde büyüyen, ben nefes aldıkça nefes alıp veren bir aşk oyunculuk. Nerde başladı nerde biter bu oyun güdüsü bilmiyorum. Hep o oyun güdüsünün bir kölesi olduğumu düşünürüm. Ve azad olmak istemiyorum. Sahip izin verdiği sürece sahnedeyim. Başka hayatlarla var olmaya ve meselemi anlatmaya devam edeceğim.

E: Yaptığın işi ne kadar seviyorsun? Oyuncu olmasaydın hangi mesleği seçerdin?

Emre Basalak: Sevmek değil aslında. İnsan başka birini, başka şeyleri sever. Benden ayrı değil ki oynamak. Onunla doğmuş gibiyim… Her durumu, her olayı, her acıyı, sevinci, ihtirası oyunlaştırıyor ruhum-aklım-bedenim. O yüzden sevmek ya da çok sevmek ile tarif edemem. Yaşıyor işte… Büyüyor ve benimle nefes alıyor bu meslek.

Ama başka bir iş yapar mıydın derseniz eğer, yapamazdım. Bir yerde yine ve yeniden ortaya çıkardı bu arzu. Ancak illa bir meslek söylemek gerekirse; hayran olduğum tek insan Mimar Sinan. Onun etkisi ile belki mimarlık derim.

E: Mutlaka canlandırmak istediğin bir karakter var mı?

Emre Basalak: Olmaz mı? Tiyatro da mutlaka bir gün Shakespeare’in Othello oyununu oynamak istiyorum. Tabii bu oyunda İago karakteri olmalı. Mutlaka olacak bir gün… Burdan yola çıkarak sebepleri güçlü “kötü” karakterler hep ilgimi çekti. Velhasıl bu sorunun cevabı İago. Ama “kötü karakter” oynama isteğim bu dönem çok canlı.

 

E: Seni tanımladığına inandığın en belirgin özelliğin?

Emre Basalak: Hemen karar vermemek. Dinlemek, demlemek, çatışmak ve tüm olasılıkları değerlendirmek. Sağduyu yaratıyor bu özellik. Benden olmayanı reddetmedim hiç. Hep karşıt düşünceye saygı duydum ve tartıştım. Galiba bu… Bir de insanlarla kolay iletişim kurmak. Emre “sosyal ve iletişimi güçlü bir adamdır”. Bu şekilde özetleyebilirim.

E: Kendinde neyi değiştirmek ya da hangi özelliği eklemek isterdin?

Emre Basalak: Çok çabuk sakatlanıyorum. Galiba bunun değişmesini ve fiziki olarak daha güçlü, dayanıklı olmayı dilerdim. Çok iyi şarkı söylemek isterdim, en az 3 dil konuşmak isterdim, en az bir enstrüman çalmak isterdim. Daha sayayım mı? Gelişmek lazım, yetinmemek lazım.

E: Sence yaşamayı en değerli kılan şey nedir? 

Emre Basalak: Mesele, insanın meselesi olmalı. Uğruna savaş verdiği, mücadele verdiği bir mesele… Hayata neden geldiğimizi sadece tesadüf kavramına bağlarsak, yaşam manasızlaşır. Ben hep “mana” aradım, ”anlam” aradım. Aşkta da, sevgide de, sahnede de, sokakta da. Mana olsun dokunduğunuz her şeyde.

 

E: Yaşayamadığın için pişmanlık duyduğun bir şey var mı?

Emre Basalak: Pişmanlık yok. Çünkü geriye bakmak sadece nostaljik bir film izleyip, duyguları harekete geçirmek için yapılmalı. Onun dışında pek “keşke” ve “pişmanlık” duygusunu yaşamıyorum. Yapamadığım, yaşayamadığım çok şey var elbette. Yaşamayacağımı kim söyledi?

E: Gerçekten sevdiğin, değer verdiğin biri için neleri göze alırsın?

Emre Basalak: Ölüm hariç her şeyi. Çünkü ben yoksam o sevdiğim şey de yok. Ömer Hayyam geldi kulaklarıma bu sorudan sonra:

Ben olmayınca bu güller, bu serviler yok.

Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok.

Sabahlar, akşamlar, sevinçler, tasalar yok.

Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok!

Başka kelam etmeye gerek de yok sanırım.

E: Sence kadınların hayattaki önemi?

Emre Basalak: Ben kadınlarla büyüdüm. 3 kuşak hem de. Abla, anne, anneanne… Onlar büyüttü beni. Bedene ruhun önemi nedir diye sormuşlar, onsuz yokum demiş. Ben kadınsız yokum, kadın benim diğer yarım. Ne “arkamda” klişesi, ne “önümde” riyakarlığı. Kadın ve erkek yan yana güzel, omuz omuza güzel. Elbette birey tek başına vardır. Ancak bir erkek yanında bir kadın olduğunda güzeldir, manalıdır. Bence bir kadın da…Yan yana çok güzeliz. Aşk gibi, kavga gibi, hayat gibi…

Emre Basalak’ı takip etmek isterseniz Instagram hesabı: @emrebasalak

Photo: Muhammet Kayku

Stylist: Irmak Özdener

Makeup & Hair:  Mesut Özuzun

Styling Asist: Muratcan Hoşgören