EMEL DEDE RÖPORTAJI

 

Takım – Küpe : Pınar Sumrukafası @pinarsumrukafasi @prfashionpr

  1. Oyunculuk serüvenin nasıl başladı?

Avukat ya da psikolog olmayı düşünüyordum. İki mesleğe de çok yakın hissediyordum kendimi. Avukat olursam dava noktasında çok seçici olabilirim diye düşünüp, psikolojide karar kıldım. Lisans eğitimim kendimi keşfetme noktasında büyük kapılar açtı zihnimde. Oyunculukla tanıştım ve bu işin yaşam enerjimi çok artırdığını, beni çok mutlu ettiğini fark edip, meslek edinmek istedim ve eğitimlere başladım. Eş zamanlı olarak psikolog ve terapist olarak çalışıyor ve öğretmenlik okuyordum. Dört yıllık tempolu bir sürecin ardından da aktif olarak oyunculuk yapmaya başladım.

Elbise – Küpe : Pınar Sumrukafası @pinarsumrukafasi @prfashionpr

  1. Her mesleğin olduğu gibi oyunculuğun da zor yönleri vardır. Böyle durumlarda kendini nasıl motive ediyorsun?

Oyunculuğun diğer mesleklerden farklı olarak en zor kısmı; kendi hamurunuza şekil vererek icra ettiğiniz bir meslek olması. Varınız yoğunuz sizsiniz yani ; ruhunuz, arzularınız, korkularınız, kalbiniz, göz yaşlarınız, sesiniz, saçlarınız. Kolektif şekilde çalışan kocaman bir ekibe dahil oluyor ve cesurca kendinizi koyuyorsunuz ortaya. Gönüllü ve şeffaf bir teslimiyet hali. Çok üzgünken kahkaha dolu bir sahne çekmeniz gerekebiliyor bazen ya da enerjiniz çok yüksekken yerinizde duramadığınız bir anda sessiz ve hareketsiz kalarak nefesinizi tutmanız. Nabız ayarı mühim.=) Bazen de sizin dışınızda ortaya çıkan çokça engelle ve zor koşulla karşılaşabiliyorsunuz. İşinizi severek yapıyorsanız çözüm odaklı davranıyorsunuz, bir yöntem geliştirerek seve, seve baş ediyorsunuz her şeyle. Ben her durumda, tüm sorunlara ve zorluklara rağmen bir açma-kapama tuşu oluşturuyorum kendimde. Sahne ve karakterim dışında ki her şeye kendimi kapatarak, özenle konsantre oluyorum. Sonrası anda olma ve sahne büyüsüyle halloluyor..=)

Elbise – Küpe : Pınar Sumrukafası @pinarsumrukafasi @prfashionpr

  1. Oyuncu olmak sana neler kattı? Hayatında neleri değiştirdi?

Oyunculuk yaşam enerjimi çok yükseltiyor. Hayatıma büyük bir mutluluk kattı diyebilirim. Büyük bir keşif süreci benim için. Geçmişinize ne kadar iyi ışık tutabilirseniz, marazlarınızı ne kadar iyi bilirseniz, canınızın yandığı, tırnaklarınızın çıktığı yerleri ne kadar iyi görürseniz, gözlerinizi nelerin parıldattığını bulursanız yani kendinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar özgür ve başarılı oluyorsunuz. Bu yüzden önce kendinizi sonra oynayacağınız karakteri keşfettiğiniz uzun ve çok zevkli bir yolculuk. Birçok rengi barındırıyoruz insan olarak, duygu olarak, bilişsel olarak bünyemizde. Bunları ortaya çıkarabilmek açısından büyük bir fırsat oyunculuk. Hayatta hiç karşılaşamayacağım birçok halimle oynadığım karakterler vesilesiyle tanışmış oluyorum. Çok keyifli bir tanık olma süreci aynı zamanda. Sancıları çok ama hazzı da bir o kadar büyük. Adı çok güzel anlatıyor aslında, oyunculuk.=) Bir çocuğun coşkuyla hiç bitsin istemediği oyunlarını depoladığı aşırı eğlenceli bir serüven benim için.

Takım : @erimos / @seebe.istanbul

  1. Mesleğin ile ilgili en büyük hedefin nedir?

Oyunculuğu çok seviyorum ve yaşamım boyunca yapabiliyor olmayı diliyorum. Yaşlılığımda da setlerde olmak isterim.=) Hep söylerim; oyunculuk kişisel terapi alanım benim, bir terapist olarak kendime torpilim. Bu yüzden beni  heyecanlandıran tüm karakterlere gönlüm fazlasıyla açık. Belirlediğim özel bir hedef yok ama meslekle ilgili önemli bir parametrem var, mutlu olmak.

Takım : @maksuonline / @boreal.brandlifting

  1. Hobilerin neler?

Okumayı ve yazmayı çok seviyorum. Şiir ve deneme yazıyorum, bloğum da var. Film ve dizi izliyorum. Eleştiri yazıları okuyorum. Müzik dinlemeyi, ata binmeyi ve yüzmeyi seviyorum. Gezmek ve lezzet durakları keşfetmek, doğa yürüyüşleri yapmak ve penceremden sessizce gökyüzünü izlemek de hobilerim arasında.=)

Takım : @maksuonline / @boreal.brandlifting  Ayakkabı : @emoyraom / @seebe.istanbul

Takım – Küpe : Pınar Sumrukafası @pinarsumrukafasi @prfashionpr

Elbise : @vandyvelluci / @boreal.brandlifting

 

Emel Dede @emeldede

Fotoğraf : Kaan Türker @kaan.turkerr

Stylist : Ayşe Eren Bayram @aren.ra

Makyaj : Batuhan Mantarcı @batuhanmantarci

Saç : İrem Çalışır @ireemcalisir

Styling Asistanı : Fatih Uyar @fatihuyar.official

Röportaj : Akın Özışık @akin.ozisik

Menajer : Hasan Güngör @hasangungorresmi

Stüdyo : @the.studio.zero