EFSANENİN ARKASINDA NE VAR?

FRANSIZ STİLİ

1950’lerin modasına yön veren moda tasarımcısı Yves Saint Laurent’in topraklarına gidiyoruz; Fransa’ya. Fransız kadınlarının gardıroplarında küçük bir keşif yapmaya ne dersiniz? Klasik deri ceket, rahat sandalet, oversize kazak, siyah stiletto ve hemen hemen her Parisli kadının dolabında bulunan leopar desenli diğer parçalar… Fransız stili konulu bu şık içeriğimize göz atmanızda fayda var; zira kendi stilinizi yaratmanızın yolu önce biraz kopyadan geçiyor. Zamanla bedeninizi ve ruhunuzu keşfettikçe tarzınızı da yaratıyorsunuz…

Modanın annesi Fransız moda tasarımcısı  Coco Channel’in dediği gibi, basitlik, gerçek zarafetin tek ilkesidir.  Şık bir kadın olmanın altın kurallarını yazan Fransız  modası, doğallığın ve yalın zarafetin öncüsü.  Fransız kadınlarının her an şık, özgür, zarif ve sade stillerinden ilham alarak siz de gerçek bir “Parizyen” gibi çağdaş ve stil sahibi görünebilirsiniz.

Breton Çizgiler

Coco Channel’in modaya kazandırdığı breton çizgiler çabasız şıklığın en önemli deseni. Bu yatay çizgileri kalem etek veya sigaret pantolonla kombinleyerek her an şık görünen zarif bir stil yaratabilir, tayt, şort veya jean pantolon ile eşleştirerek rahat, sade ama sıradan olmayan bir stil de oluşturabilirsiniz.

 

Düz Sandalet

Gündüz rahatlığını gece programlarına da taşımak isteyen Fransız kadınlarının en çok tercih ettiği parçalar arasında düz taban sandaletler, babetler geliyor. Günün koşuşturmacası ve temposuna dahil olan, hayatın içine karışan Fransız kadını, romantik ve   sofistike bir akşam stili oluştururken, uzun elbiselerini düz veya hafif topuklu sandaletleriyle, dolgu topuklularıyla  tamamlıyor. Elbise tercihindeki beli gösteren modeller, feminen duruşu ön plana çıkarıyor.

Gardırobumuzun vazgeçilmez parçalarından siyah stilettolar, Fransız kadınların da önemli parçalarından. Siyah klasik stilettoları, neredeyse her kombine uyarlayabiliyorlar.

Koyu Renk Maskülen Blazer Ceket

Paris kadını asla sıradan görünmez; kıyafet seçerken özgündür, seçicidir, kolaya kaçmaz, hazıra konmaz; farklılık yaratır. Yüksek bel jean ve topuklu ayakkabısını, bir erkek giyim mağazasından gardırobuna taşıdığı blazer ceket ile tamamlayabilir. Ya da erkek gömleğini kalem eteğiyle bir araya getirip maskülen ve feminen stili kendince yorumlayabilir.

 

Büyük Beden Örgü Kazak

Örgü kazak, Fransız stili sade kombinlere doğallık katıyor. Romantik sarı sonbahara uygun örgü kıyafet tercih eden Fransız kadınları, her zaman doğal görünmekten yana. Doğal güzelliklerini ön plana çıkarmak için tercih ettikleri bol, salaş parçaları özel dikilmiş sokak stilinin olmazsa olmazı kot pantolonla tamamlıyorlar. Fransız stilinde kot pantolonları önemli bir yerde. Zamansız parçalar arasında başı çeken kotlara ciddi yatırım yapan kadınlar, özel kesim jeanleri yüksek topuklu sandaletler, dantelli bluzlarla tamamlayıp parti stillerini yaratıyorlar.


Yeri gelmişken belirtelim dantel detaylar, sade Fransız stilini biraz hareketlendiriyor; ama biraz. Çünkü parizyen tarz bunu gerektirir:  Sade, ağırbaşlı, özgün…

Siyah Deri Ceket

Romantik, sofistike ve ağırbaşlı Fransız stili, günümü trendlerinden olan bomber ceket yerine klasik deri ceketi tercih ediyor. Fransız kadınlarının tercih ettiği önemli parçalar arasında gelen koyu renk deri ceket, uzun elbiseleri ve blue jeanleri tamamlıyor.

 

Ve Trençkotlar…

Geçiş mevsimlerinde tercih edilen trençkot, Fransız stilinin cool parçalarından. Her mevsim tercih edilebilen özellikle bej ve taba tonlarında bir trençkot, Fransız kadını için bir trençkottan çok daha fazlası…

 

Hamiyet Aktaş