E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI

Saç uzatmak ve saçlarının daha sağlıklı görünmesini isteyenlerin aklına ilk olarak E Vitamini ampulleri geliyor. E Vitamini ampullerini doğru kullanarak saç bakımında istediğiniz etkiyi görebilirsiniz. Peki, saçlarınıza E Vitamini nasıl uygulamalısınız?, E Vitamini doğrudan saça sürülür mü? Kafanızda E Vitamini ile ilgili birçok soru olduğunu tahmin edebiliyoruz. Sıra şimdi bu soruların yanıtını vermekte!

E Vitamini Nedir?

E Vitamini, saç sağlığı için önemli bir antioksidandır. Tıpkı diğer antioksidanlar gibi vücudumuzdaki hücrelere girerek buradaki zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Sekiz farklı kimyasal bileşenden oluşan E Vitaminin en önemli görevi vücut bağışıklığını sağlamak ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktır. E Vitamini eksikliği, hem vücudun hem de saç sağlığının etkilenmesine neden olur.

E Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınız koparak dökülüyorsa ve önceki göre daha yavaş uzuyorsa E Vitaminine ihtiyacınız var demektir. E Vitamini, saçta bekletildiği durumda saçlardaki kırık miktarı azalır ve saç telleri onarılır. E Vitamini uygulamasından sonra saç masaj yıkanarak yıkanmalı, fazla yağ durulanmalıdır.

Saç Gelişimini Arttırır

Saç derisine düzenli olarak E Vitamini uygulandığı durumda kan dolaşımı hızlanır. Aynı zamanda bağışıklık sistemi güçlenir. Ayrıca E Vitamini içeren ürünleri tüketmek E Vitamini yağını lokal olarak uygulamaktan daha etkili olacaktır.

 

Saçın Parlaklığını Arttırır

Bitkisel kökenli besinlerde bulunan E Vitamini, saç ve ciltte yoğun bir nemlendirici etki sağlar. Saçınıza kökten başlayarak yapılan E Vitamini masajı sebum yani yağ bezleri salgısının üretimini arttırır. Böylece saçlarınız daha parlak bir görünüme kavuşur. Özellikle menopoz döneminde daha çok ihtiyaç duyulan E Vitamini hücre yenilenmesini sağladığı için, eksik olduğu durumlarda saç dökülmesi neden olur. Ayrıca serbest radikallerin saç köküne vereceği olası zararları önler ve E Vitaminine doyan saç derisi temizlenir, nemlenir. Tüm bunlar mucizevi bir saç oluşumu için en elverişli şartlardır. Beslenen saç istediğiniz gibi sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzar.

E Vitamini Saça Nasıl Uygulanır?

E Vitamini içeren şampuan, bakım kremleri veya maskelerden faydalanmak yetersiz geliyorsa bakım kürlerini deneyebilirsiniz. E Vitamini saç kapsülü ile yıpranan saçlarınızı kolayca tedavi edebilirsiniz.

E Vitamini ile Saç Bakım Maskesi Tarifi, Nemlendirici Saç Maskesi:

Malzemeler

• 1 tatlı kaşığı susam yağı

• 1 tatlı kaşığı badem yağı

• 1/2 tatlı kaşığı hint yağı

• 2 ampul Bepanthen

• 1 ampul E Vitamini

Yapılışı

Tüm malzemeler ılık olacak şekilde bir kapta karıştırılır. Bu karışım, önceden 2-3 dakika buhara tutulmuş olan saç derisine, masaj yapılarak yedirilir. On dakika kadar saça masaj yapılır. 1-2 saat arası bekletilir. Bu maske sonrasında saçınızı, ph dengesi 5.5 olan bir şampuan ile durulamalısın.

 

Hamiyet AKTAŞ