DERİ İÇİ PİGMENTASYON: KALICI MAKYAJ

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, kozmetik makyaj gibi yıkanınca çıkan bir uygulama değildir. Kalıcı makyaja diğer bir isimle deri içi renklendirmesi de diyebiliriz. Dövmeden farkı boyaların ağır metal içeriği olmaması ve derinin daha üst yüzeyinin renklendirilmesidir aslında. Derinin yüzeyine ince işlenen pigmentler asla kozmetik makyaj gibi şekillendirilmemeli deride uzun kalıcılığı sebebiyle zamanla sıkılabilme ihtimaliniz ve cilt yaşlanmasını da göz önünde bulundurarak doğal güzelliğinizi ön plana çıkarmak için kullanılmalıdır.

Kalıcı Makyaja Ne Zaman İhtiyaç Duyarım?

Yoğun tempolu hayatımızda makyaj ile zaman kaybetmek istemeyen, çeşitli rahatsızlıklarla kaşını, dudak rengini, kirpik sıklığını kaybetmiş kişilere büyük konfor sağlar. Dudağında uçuktan dolayı şekil ve rengini kaybetmiş dudaklara dudak pigmentasyonu, kirpiklerini daha sık ve gür ya da sürmeli göstermek isteyenlere dipliner veya eyeliner işlemi, yanlış alımdan ya da çeşitli sebeplerden kaş formunu ve şeklini kaybetmiş kişilere ise kalıcı kaş ya da kıl tekniği dediğimiz microblading işlemi yapılabilir.

Kalıcı Makyaj Gerçekten Kalıcı Mıdır?

Deri altı pigmentasyonları belirli süre kalıcıdır. Uygulamayı yapan uzmanın bu süreyi deri yapınıza bakarak ortalama olarak söylemesi mümkündür ancak bilinmelidir ki kullanılan boyaların kalitesi, işlem yapanın uzmanlığı, sizin deri renk ve kalınlığı bu sürelerde farklılık gösterecektir. Endüstri buna kalıcı demesine rağmen, kozmetik pigment tüm doğal minerallerden yapılmıştır ve özellikle uzun süre güneşe maruz kaldığında zamanla solar. Glikolik veya Retin-A gibi bazı ürünler ve ilaçlar da pigmentlerin erken solmasına neden olabilir. Cildinizi ve kendinize yaptığınız yatırımı korumak için SPF güneş kremi (kışın bile!) kullanmak önemlidir.

Kalıcı Makyajda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uzmanların kullandığı boyaların antipandemik olması ve ağır metaller içermemesi renk değişiminde ve kullanım süresi açısından önemlidir. Yapılan uygulama ömür boyu değil birkaç yıl içerisinde solarak yok olabilmelidir. Yapılan uygulama kişinin yaşam tarzına, yaşına, cilt kalınlığına, kıl ve ten rengine göre renk belirlenmelidir. Doğal bir görünüm olmalıdır, kozmetik makyajın yerine geçmemelidir. Uygulama steril ürünlerle ve steril ortamda olmalıdır. En önemlisi de uzmanınıza  güvenerek hem size yakışan tasarıma kavuşmanız hem de istediğiniz sonuçları alabileceğiniz bir güzellik merkezi seçmelisiniz.