CİLT TİPİNE GÖRE BAKIM

Well-kept. Portrait of beautiful young woman on white studio background. Concept of cosmetics, makeup, natural and eco treatment, skin care. Shiny and healthy look, fashion, healthcare. Copyspace.

Normal Cilt 

En ideal cilt tipidir. Bebek poposu görünümünde olarak adlandırılır. Bu tip ciltlerin sağlığını devam ettirebilmek önemlidir. Cilt temizleme ürünü kirden arındırılır. Enzim peeling ile peeling işlemi yapılır. Herhangi bir cilt problemi yok ise kişinin isteğine göre bir maske uygulanabilir. Nemlendirici krem ile bakım tamamlanır.

Kuru Cilt 

Cildin suya ihtiyacı vardır. Koenzim Q10 takviyesi alınabilir. Cilt, temizleme sütü ile temizlenir. Fazla baskı yapmadan enzim peeling ile peeling yapılır. Nem maskesi uygulanır, E vitamini içeren bir nem kremi ile masaj yapılır. Masaj yer çekimine karşı dairesel hareketlerle yapılmalıdır.

Yağlı Cilt

Bu cilt tipinde yüzün genelinde parlama vardır. Genelde sivilce ve siyah nokta görülür. Gözenekli bir yapı göze çarpar. İlk olarak temizleme jeli ile cilt temizlenir. Daha sonra granüllü peeling yapılır. Ozon ve buhar makinası ile ozon+buhar verilir (15 dakika buhar+5 dakika ozon). Sıkma işlemi ile sivilceler ve siyah noktalar temizlenir ardından kil maskesi uygulanır. Hafif bir nemlendirici uygulanarak işlem bitirilir.

Karma Cilt 

Karma cilt ikiye ayrılır. Cilt bakımı, cilt yağ ve kuruluk bölgesine göre yapılmalıdır.

T Karma: Yanaklar kuru, çene burun ve alın yağlıdır. T bölgesi temizleme jeli, yanaklar ise temizleme sütü ile temizlenir. T bölgesi granüllü peeling ile, yanaklar enzim peeling ile peeling yapılır. Buhar verilir, T bölgesindeki komedonlar ve varsa sivilceler sıkma işlemi ile ciltten arındırılır. T bölgesine kil maskesi, yanaklara nem maskesi uygulanır. Nemlendirici ile bakım tamamlanır.

Çapraz Karma: Yüz yanları yağlı, çene burun ve alın kurudur. Yüz yanları temizleme jeli ile, T bölgesi temizleme sütü ile temizlenir. Yüz yanları peeling ile, T bölgesi enzim peeling ile peeling yapılır. Buhar verilir, yüz yanlarındaki komedonlar ve varsa sivilceler sıkma işlemi ile ciltten arındırılır. Yüz yanlarına kil maskesi, T bölgesine nem maskesi uygulanır. Nemlendirici ile bakım tamamlanır.

Woman at home applying cream mask

Hassas Cilt 

Hassas ciltler en ufak etkileşimlerde reaksiyon verir. Kızarma, kaşıntı, kabarma gibi etkiler gözükebilir. Cilt derisi ince olabilir. Cildi fazla yormadan bakım yapılmalıdır. Cilt temizleme sütü ile nazikçe temizlenir, enzim peeling ile nazikçe peeling işlemi uygulanır. Hassas ciltlere özel bir maske uygulanır ve hassas ciltler için bir krem ile nemlendirilir.

Olgun Cilt 

Olgun cilt sarkma veya kırışma eğilimindedir. Kolajen ve hyaluronik asit üretimi azalmıştır. Öncelikle cilt yapısına uygun bir temizleme ürünü ile temizlenir. Cilt yapısına uygun bir ürün ile peeling yapılır. Buhar ve ozon uygulanır. Yaşlanma karşıtı maske uygulanır. Yaşlanma karşıtı serum uygulanır. Yaşlanma karşıtı cilt bakım kremi ile masaj yapılır. Masaj yukarı doğru ve kas yönünde yapılır.

Sıkma işlemini yaparken dikkatli ve nazik davranmalısınız. Buhar ile gözenekler yumuşatılmalıdır. Aksi durumda kızarıklık, morarma, çizilme gibi durumlar yaşayabilirsiniz.