CİLDİMİZİ KIŞA HAZIRLAMAK İÇİN GEREKEN 10 ÖNEMLİ BİLGİ

1) TEMİZLEME

Soğuk havalarda cildiniz gergin ve kavrulmuş gibi oluyorsa, cilt temizleme rutininizi değiştirme vaktidir. Deriyi soymaya elverişli içeriğe sahip temizleme köpüğü veya jeli yerine, süt ve krem şeklindeki ürünleri tercih edebilirsiniz. Kuruyan cildinizin her zamankinden daha temiz olmaya, makyaj ve dış etkenlerden arınmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden ne olursa olsun günlük cilt temizliğinizi aksatmayın. Burada yapmanız gereken kuru cildin temizliğinde yumuşak, aşındırmayan ve yağ tabakasına zarar vermeyen temizleyicilerle cildinizi temizlemektir.

 

2) DAHA KISA DUŞLAR ALIN

Özellikle de sıcak su ile duş alıyorsanız… Evet kışın uzun ve sıcak duşları hepimiz çok severiz ancak cildimiz bizimle bazen aynı fikirde olmuyor. Sıcak suyla duş almak cildinizin nem dengesini azaltarak kurutur. Buna engel olmak için daha ılık suyla, daha kısa duşlar alın. Hatta duş sonrası cilt içinde sıkışan nemi korumak için üç dakika içinde nemlendirici kullanın.

 

3) C VİTAMİNİNE GÜVENİN

Sadece hastalandığımızda aklımıza gelen C vitamini cilt için de oldukça faydalı bir unsur. Yaz boyu güneş ışınlarından zarar gören cildinizdeki lekeler koyulaştı, kızarıklıklar daha da gözle görülür hale geldi. C ve K vitamini içeren, hücre yenileyici serumlar kışa girerken yazın zararlarını tamir etmek için her zaman idealdir.

 

4) BESLENMENİZE ÖZEN GÖSTERİN

Cildinizin sağlıklı ürünlere en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde bol bol su tüketimi ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sizi kışa hazırlayacak. Soğuktan zarar görmüş cildin kendini onarabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek en önemli faktörlerden biri olacaktır. Vücudun kış aylarında ihtiyaç duyduğu A, C ve E vitaminlerini besinlerden sağlayamıyorsanız ek gıdalara başvurabilirsiniz. Ayrıca, kuru ciltlerin özellikle ihtiyaç duyduğu yağ dengesine kavuşması için Omega-3 ve selenyum içeren balık ağırlıklı besinler tüketmeniz vücudun soğuğa karşı direncini arttırır. Her gün mutlaka 2 litre su içmeyi de ihmal etmeyin!

 

5) GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEYİN
Yaz boyunca sürdüğünüz güneş kremini kış geldi diye hemen terk etmeyin. En az 15 faktör güneş korumalı bir krem kullanın. Nemlendirici seçerken güneş korumalı mı diye mutlaka sorun, eğer değiştirmek istemiyorsanız, günlük nemlendiricinizin üzerine bir kat güneş korumalı nemlendirici seçebilirsiniz. Hafif renk de veren alternatifleri de deneyebilirsiniz. Güneş kışın da orada duruyor ve her zamanki kadar zararlı ışınlar saçıyor.

 

6) PEELİNG ZAMANI

Sağlıklı bir cildin anahtarı tüm ölü hücrelerden temizlenmiş olmasıdır. Kış ayları ise cildin ölü hücrelerden arınması ve temizlenmesi için en uygun zamandır. Bu sayede besleyici bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Yapacağınız peeling; cildinizi yenileyerek, kan akışını hızlandırıp hücre yenilenmesini harekete geçirecektir.

 

7) PROFESYONEL CİLT BAKIMLARI

Yazın güneşin yakıcı, kavurucu etkisiyle ciltte az ya da çok lekelenmeler ve ince kırışıklıklar baş göstermektedir. Kış mevsimi ise bu leke ve ince çizgilerin tedavi edilmesi için en uygun dönemdir. Ciltte yazın oluşan güneş lekeleri, çil ve ince kırışıklıkların onarımı için kış başında profesyonel bir yardım almaya başlamak gerekiyor. Var olan koyulaşmış veya yeni oluşan lekeleriniz için profesyonel güzellik salonlarında uygulanan dermapen, dermaroller vb. uygulamalara gidilebilir ve cildin nem oranını artıracak bakımlar yaptırılabilirsiniz ve bu tarz uygulamalar kışın cilt bakımının önemli parçalarıdır.

 

8) DUDAKLARI İHMAL ETMEYELİM

Çatlamış, soyulan dudaklarına sahipseniz, içinde güneş koruyucu da barındıran dudak kremi kullanın. Dudaklarınız  için kışın nemlendirici özelliği olan rujları tercih ederek korumayı en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Kışın mat ve uzun ömürlü formüllerden uzak durmanızda yarar var zira bu ürünler dudakları kurutmaya meyillidir.

 

9) DIŞARI ÇIKARKEN CİLDE KORUYUCU BARİYER OLUŞTURMAK

Cildinize yukarıda saydığım maddeleri uyguladıktan sonra bir çoğumuzun atladığı ayrıntıya gelelim. Baz olarak hem nemlendirme hem de güneş koruma özelliğinden faydalandığımız güneş kremimizi cildimize uyguladıktan 10-20 dakika sonrasında fondöten kullanmıyorsak bile en azından cilt tipimize uygun BB yada CC içerikli ürünler tercih etmelisiniz. Bu ürünler cildinize nefes aldırırken aynı zamanda yazık sıcaktan kışın soğuktan koruyacak bariyer görevi görecektir. Cilt sıcaklığını korumaya yardımcı ajanlardır ve cildinizde renk eşitsizliğini minimize etmeye yardımcı olacaktır.

 

10) CİLDİNİZİ UYANDIRIN

Kuru ve Karma ciltler için haftada 1 evde hazırlayabileceğimiz cildi nemlendirmek ve dengelemek için bir maske tarifiyle yazımızı tamamlayalım dilerseniz;

Yarım muz, 2 yemek kaşığı bal ve yarım yemek kaşığı zencefili karıştırıp püre haline getirin. 30 dakika boyunca yüzünüzde ince bir tabaka şeklinde bırakın. Sonra soğuk suyla yıkayıp kağıt havluyla tampon halinde fazla suyu yüzümüzden alarak cildimizi hafta başına hazır hale getirebilirsiniz.

Güzel Kalın…