CİHAN NACAR RÖPORTAJI

 

E: Moda serüvenin nasıl başladı?

CİHAN : Moda serüvenim çok küçükken çizdiğim resimlerle başladı. İçimde o tutku her zaman vardı. Bu tutkumu  güzel sanatlar lisesi , üniversitesi ve İspanya’da aldığım eğitimlerin ardından da kariyerime dönüştürmek üzere ilk adımımı attım.

 E: Modayı nasıl tanımlarsın?

CİHAN : Modayı, bireysel stillere ilham veren , bireyin içerisnde yer alıp belki hiç keşfetmediği başka tutkulara ışık tutan, uçsuz bucaksız dev bir sahne olarak görüyorum. O sahnede kurgu var, görsel bir şov var, oyuncular var , o oyuncuları yöneten var. Gerçek var . Kişinin kendisini en iyi ifade etme yollarından biri, bir araç. Sorgulatan, düşündüren ve sınırların olmadığını , her şeyin mümkün olduğunu gösteren bir diyar.

 E: Bir koleksiyonu ne kadar zamanda hazırlıyorsun? İlham aldığın şeyler oluyor mu?

CİHAN : İlhamımı genelde görsel sanatlardan alıyorum. Bu, gördüğüm bir mimari yapı olabilir, sahaflardan aldığım sanat tarihi kitabındaki bir resim olabilir. Bunun dışında sıradan herhangi bir şey de olabilir. Bir koleksiyonu hazırlamak ve tamamlamam 6 aya yakın bir süreç.

E: Her moda olan şeye uyum sağlamak sence doğru mu?

CİHAN : Uyum sağlamaya çalışmaya çalışmak doğru değil bence. Kendiliğinden bir defile parçası size ilham verip stilinize yansıtmanızı sağlıyorsa ve uyum sağlıyorsanız , en önemlisi bu sizi yansıtmak istediğiniz ‘siz’ e yaklaştırıyorsa harika !

E: Markanı üç kelime ile nasıl özetlersin?

CİHAN : Özgün, öz güvenli, cesur

E: Elbiseler için takı / aksesuar seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

CİHAN : Takı ve aksesuarlar elbisenin önüne geçsin isterseniz abartmak serbest ama genelde önerim özellikle hacimli formlarda daha küçük aksesuarlar ve takılar tercih edilmesi. Ters orantıyla işlemiyor hep bu elbet. Küçük siyah bir elbise ve ona eşlik eden küçük  küpeler ve mini bir çantayla olduğu kadar aynı elbiseye dev bir kolye de eşlik edebilir ve siz ikisiyle de çarpıcı olabilirsiniz. Burada en önemli unsur sanırım konsepte uyum.

 E: Bir kadının gardrobunda olmazsa olmaz parçalar neler olmalı?

CİHAN : Kaşmir kazaklar, hem günlük hem şık bir davette kullanılabilecek küçük ve orta çantalar, yün&kaşmir zamansız bir palto, bej bir trenckot, bir çift pump , basic t-shirtler ,siyah bir mayo.


 E: Stil sahibi olmak isteyen kadınlara neler önerirsin?

CİHAN : Modaya ayak uydurmaya çalışmak yerine onu ilham alınabilen bir platform olarak görmelerini öneririm. Kendi stilinizi oluşturmak için moda terminolojisini bilmek de gerekmiyor. 60’lar dönem ruhunu günümüzde taşıyorsanız ve günümüzde bu ‘moda’ değilse eski dergilerden ve sosyal medyadan çokça fayda sağlayabilir, kendinizi en iyi ifade eden, en ‘siz’ yapan stilinizi oluşturabilirsiniz. Herkes gibi olmak zorunda değilsin.

 

 

 

Cihan Nacar @cihan.nacar

Röportaj : Akın Özışık @akin.ozisik

PR: Niran Hürel @niranhurel