CANER KURTARAN #güçlükadınlar RÖPORTAJI

 

E: Konservatuar mezunu biri olarak oyuncu olmaya nasıl karar verdin?

Caner Kurtaran: Oyunculuk mesleğini gerçekten yapanların karar verdiklerini düşünmüyorum. Onlar oyunculuğu değil oyunculuk onları buluyor. Ben bir rastlantı sonucu amatör bir tiyatro grubunun provasını izlemeye gitmiştim. Kopamadım bütün provalarına gittim ve bana rol verdiler o oyunda. Oyunculuk hikayem işte öyle başladı. Daha sonra gençlik günlerinde şehir tiyatrosunda sahneye çıkınca orada anladım.  Shakespeare’in de dediği gibi ”Benim Ruhum Hayallerle Hayat Bulan Bu Dünya’ya Ait”. Sonra konservatuar geldi peşinden. Değerli hocalarımız Müşfik Kenter ve Zeliha Berksoy ile bu oyunculuk serüvenine başladık. Öncelikle iyi insan olamadan iyi oyuncu olunamayacağını öğrettiler bize. Onlara şükranlarımı sunuyorum.

E: Oyuncu olmasaydın seçeceğin meslek ne olurdu?

Caner Kurtaran: Büyük ihtimalle alakasız bambaşka bir meslek olurdu. Cerrah olmayı isterdim ya da bir şekilde insanlara iyi gelen bir meslek. İnsan olması şart 🙂

E: Bugüne kadar oynadığın rollerde senin için ayrı bir yeri olan karakter var mı?

Caner Kurtaran: Tabii ki her rol farklı tecrübe ve ruhunda farklı yerleri tetikliyor. Çünkü biz ruhumuz, beynimiz ve vücudumuzla iş yapıyoruz. Başka bir materyal yok. O yüzden bazı roller siz de etki yaratıyor. En son oynadığım ve daha vizyona girmeyi bekleyen Malazgirt filmin deki IV.Romanos yani Romen Diyojen… Etkilendiğim bir rol oldu. Bende ve oyunculuğumda başka şeyler keşfettirdi. Gerçekten yaşamış tarihi bir karakter. Beni etkileyen yeri ise; hayattan, kendinden ve dünyadan korkmayan, hayallerinin peşinden öleceğini bilse bile giden ve kendince doğru olanı yaptığı düşünen bir karakter. Sonuç olarak kaybetse bile istediklerini tam olarak gerçekleştiremese de adını tarihe yazmış biri. Bende derin duygular uyandırdı bu karakter. Hayat sadece bütün istediklerini elde etmekten ibaret değil!

E: Caner Kurtaran, bir gününü nasıl geçirir, neler yapmayı sever?

Caner Kurtaran: Sabahları sahilde yürüyüş yaparım. Dışarıdaki hayvanlarla özelikle kedilerle ilgilenirim yürüyüş sırasında. Bol kitap bol düşünme 🙂 İşimle ilgili olduğu için yeni çıkan ilgi çekici filmleri, dizileri takip ederim. Bazı günler güneşin doğmasına yakın meditasyon yaparım. Havanın ve yeryüzünün en temiz olduğu saatleri severim.

E: Nelerden ilham alırsın, seni en çok ne motive eder?

Caner Kurtaran: Adı üstünde ilham. Hiç ummadığım ya da beklediğim şeylerden gelebiliyor. Güneşin doğuşu, güzel bir manzara, okuduğun kitaptan bir mısra, bir kıyafet, tanıştığım bir insan veya bir rüya…  Her şey olabilir sürprizli bir şey ilham 🙂 Beni yaşamın kendisi, canlılığı, çeşitliliği motive ediyor. Bazen karamsar bazen çok mutlu olabiliyorum. Yaşama ön yargısız ve umutlu bakmak beni motive ediyor. Çünkü yaşam bütün canlılığıyla orada duruyor. Hem senden bağımsız hem seninle bağlantılı mucizevi bir şey.

E: Moda ile aran nasıl? Bakımlı olmayı sever misin?

Caner Kurtaran: Moda ile aram çok çok iyi değildir. Beğendiğim bir şey varsa uyarım, yoksa uymam. Moda bence biraz da o günki ya da o ayki ruh halinle ilgili bir şey ama renkler önemli! Bakımlı olmak temiz olmak önemli. Dikkat ederim bunlara.

Mutluluk andadır… Devamlı mutluluk yoktur.

E: Senin için mutluluk tanımı nedir?

Caner Kurtaran: Mutluluk andadır… Devamlı mutluluk yoktur. İç huzuru vardır bence. Olumlu ya da olumsuz olaylar yaşarsın ama için huzurlu olmalı. Tabii ki aşkın da mutlulukta önemli bir yeri var.

E: Güçlü yanların nelerdir?

Caner Kurtaran: Güçlü yanım hiçliğin ve genel tablonun farkında olmam. O yüzden Sisyphos gibi dağın tepesine çıkarım inerim çıkarım inerim… Hayat benim. Umut ve inanç olsun yeter ki!

E: Bu ay dergimiz moodu #güçlükadınlar, bu konuda bize ne söylemek istersiniz?

Caner Kurtaran: Kadın çok önemli. Biz erkeklerin çok üst versiyonu 🙂 Ve güçlü kadın görmek bazılarını rahatsız ediyor. Biz insanlar topluluğu anaerkildik. Kibele vardı Anadolu’da eski çağlarda. Kadın olmazsa vicdan da kalmaz dünya da. Dünyayı ayakta tutan şey güçlü kadınlar. Kadın önemli.

 

Caner Kurtaran’ı takip etmek isterseniz Instagram hesabı: canerkurtaran

Fotoğraf : Emre Kapçak 
Styling : Murad Valiyev 
Makyaj : Mesut Özuzun
Makyaj Asistanı : Burak Mert Aydın 
Video : Yunus Emre Barut 
Video Asistanı : Atacan Aydın 
Mekan : @motto11production 
Menajerlik : Hasan Güngör 
Röportaj : Akın Özışık