BURAK CAN RÖPORTAJI

E: Küçük yaşlarda yaşta oyunculuk yapmaya başlamışsın. Oyuncu olmak çocukluk hayalin miydi?

Burak Can: Evet, çocukluğumdan beri hayalimdi. 9-10 yaşlarındayken evimize gelen misafirlerin çocuklarıyla birlikte saatlerce tiyatro oyunu hazırladık. Sonrasında da ailelerimize sunardık. Orada aldığımız alkışlar o kadar mutlu ediyordu ki beni… O mutluluğun peşinden koşmaya karar verdim. Tiyatro eğitimleri almaya başladım. Ortaokulun başlarındayken çocuk oyunlarında rol almaya devam ediyordum. Seyircilerimizden gelen güzel yorumlarla birlikte tiyatro hocalarım bana bu yolda ilerlemem gerektiğini söylediler. Ben de ailemin desteğiyle birlikte bu sektöre ilk adımımı atmış oldum. Sahnede ve sette yaşadığım mutluluğu bir kez tattıktan sonra bir daha başka bir meslek yapmak geçmedi aklımın ucundan 🙂

E: Rolüne nasıl hazırlanırsın?

Burak Can: Senaryoya hakim olabilmek için birkaç kez üst üste okuyarak başlıyorum. Sonra karakterim için müzikler belirliyorum kendime. Bir listesini oluşturuyorum. O müzikler eşliğinde çıkıyorum yolculuğa. Nasıl yürür? Kalemi nasıl tutar? Suyu nasıl içer diye… Düşündüklerimi, çalıştıklarımı proje içerisindeki çalışma arkadaşlarımla paylaşmayı seviyorum. Fikirlerini önemsediğim ustalarım da var. Saatlerce bunun üzerine konuşup, çalıştığımız zamanlar bile oluyor. Eğer bir dönem projesiyse daha farklı oluyor tabii. Hızlıca o dönemin tarihini, kitaplarını ve insanlarını araştırıyorum. Duygularını yüreğimde hissettiğim anda sahnelerin üzerinde çalışmaya başlıyorum.

E: Bu geçirdiğin süre içerisinde, oyunculuğun sana ne gibi katkıları oldu? Hayatında neler değişti?

Burak Can: Sevdiğim mesleği yapıyor olmamın mutluluğu ve bu mutluluğu birlikte paylaştığım güzel insanları kattı hayatıma. Sosyal medya olsun, sokakta yürürken olsun rol aldığım projelerle ilgili izleyicilerimizin destekleri, yorumları çok mutlu ediyor beni. “Evimizin oğlusun sen. Yolun açık olsun.” dediklerinde ailelerinin bir parçası olmuşum gibi hissediyorum.

E: Kendinde beğendiğin ve beğenmediğin iki özellik?

Burak Can: Sevdiğim özelliklerim disiplinli ve çalışkan bir insan olmam. Sevmediğim özelliklerim ise sabırsız ve birazcık sakar olmam 🙂 Beklediğim haberin veya şafağını saydığım günün hemen gelmesini istiyorum. Sanırım bunu biraz dizginlemem gerekiyor.

E: Özgürlüğüne ne kadar düşkünsün?

Burak Can: Yay burcuyum 🙂 Burcumun bu özelliğini iyi taşıdığımı düşünüyorum. Gezmeyi, keşfetmeyi, özgürlüğü seven insanlarız. Bunun için de bir listem var. Görmek istediğim yerlere vaktim olduğunca tek tek gitmeye çalışıyorum. Sırada Avusturya’da bulunan Hallstatt köyüne gitmek vardı ama pandemi döneminde olduğumuz için bunu biraz ertelemek durumunda kaldım.

E: Senin için hayatta ki en büyük güç nedir?

Burak Can: Duygularım ve inançlarımdan güç alan bir insanım. Her zaman içimdeki sesi dinleyerek hareket ederim.

 

Burak Can’ı takip etmek isterseniz Instagram hesabı: @burakcaan

Fotoğraf: Sefa Yamak
Moda Editörü: Irmak Özdener
Makyaj: Cüneyt Seven
Saç: Emre Kayacı / Sabit Akkaya
Fotoğraf Asistanı: Enes Gümüş
Mekan: Pam Studio
Röportaj: Akın Özışık