BİRAND TUNCA RÖPORTAJI

/MOODBOARDMAGS/

E: Kendini her yönden nasıl tanımlarsın?

Birand Tunca: İnsanın objektif olarak tanımlanmasının zor olduğunu düşünsemde, iyi özelliklerinide defolarını da gerçek bir şekilde yansıtabilmesi ve bunlardan bahsedebilmesi için belirli aşamalardan geçmesi gerektiğine inanıyorum. Galiba bu yöne en yaklaştığım dönemdeyim. Defolarımı da hatalarımı da bildiğim bir dönem. Genel olaarak gözlemlediğim kadarıyla pes etmeyen bir yapım var. Asla imkansıza inanmam ve imkansızlıkların bizim oluşturduğumuz dünya yapısı içinde olduğunu bilirim ve çabalarım. Biraz obsesifim ve detaycıyım. Açıkçası eskiden kontrolcü bir yapım vardı şimdi biraz daha akışına bıraktım.
E: Oyuncu olmaya nasıl karar verdin? İlk oyunculuk deneyimini nerde yaşadın? 

Birand Tunca:Sanırım liseyi tek defterle bitirdiğim dönem  çok çalışkan bir öğrenci değildim. Kurumal bir işimin olması bana hiç çekici gelmedi. Çünkü çok hayal kurar ve çabuk sıkılırdım. Bu klasik bir cevap belki ama her şey olabilme fikri beni en cezbeden tarafıydı sanırım. Sonar konservaturı kazandım.  Beşinci sınıfta okul tiyatrosunda herkesin seni alkışladığı zaman içinde oluşan kıpırtı, ben buraya aidim hissiyatı sanırım beni buralara getirdi. Karar vermek için çok erken bir yaş belki ama hep o hisler besler seni  ve bende o hissi aradım. Ve buralara kadar geldim.

E:Oyuncu olduktan sonra hayatında neler değişti? Ya da oyuncu olmak sana neler kattı?

Birand Tunca: Aslında ilk seferinde aşırı kimlik olarak görüyorsun. Oyuncu dedikleri sıfat bir şekilde isminin ve senin önüne geçiyor . Bu popüler kültürde çok iş yapsanız da  senin önüne varlığının önüne geçen hiç birşeyi kabul etmiyorum. Elbette hayatım belirli bir noktada değişti ve dönüştü. Bu bir meslek sonuç olarak alkış ve söhret başarının getirdiği şeyler. Fazla kapılmamak en güzel ayar olur. Sonuçta kendimce çok önemli bir işyapıyorum evet ve bunun getirileri, seni besleyen yönleri çok fazla. Asıl olgunluk bunu ego olarak kullanmamak ve senin önüne geçmesine izin vermemek. Bana neler kattı? Hımm duvarlarımı yıktı. Birini onaylayabilmeniz için kendinizde bir arınma gerçekleşmeli. O olabilmek için. Eğer hiçseniz birini giyebilirsiniz. Hiç olmayı başarabilmeli, önce kendini tartıp, içsel olarak soyup bir karaktere hazırlanmalı yoksa kendin hep karakterden rol çalar.

E: Mutlaka çocukluktan kalma doktor olmak, polis olmak gibi bir meslek hayalin olmuştur. Peki oyuncu olmasaydın hangi mesleği seçerdin?

Birand Tunca: Yoktu biliyormusun belirli bir kalıp gerçekten. Aşırı kafam karışıktı herşeyden çok inanılmaz etkilenip yol aradığım bir dönemdi. Bence herşeyin en olması gerektiği gibi oluyor.Ve oldu 🙂

E:Sence hayatı en değerli kılan şey? 

Birand Tunca: Nefes alabilmek, yaşamak, güne uyanmak. İnanın bunlardan dolayı mutlu kalktığın her gün her saat değerli ve yaşamaya değer.

E:İleriye dönük planlar mı yaparsın yoksa anı mı yaşamayı tercih edersin? 

Birand Tunca: Elbette ileriye dönük hayaller kuruyorum, kendimi geliştiriyorum.çünkü hayalsiz yaşanmaz.  İsteklerimiz arzularımız var. Bunlara en motive olduğum yer hayal koyup hedef koyup onu sınırsız olasılıklara bırakmak. Genelde anı yaşıyorum tabiki. Hedef içinde anlar ama 🙂 fazla düşünmekte ters etki yaratır yaratığımı yapıyorum kafamda çabalıyorum gerisi takdiri ilahi biraz.

 

E: Karşındaki insanda aradığın en net özellik nedir?

Birand Tunca: Samimiyet olmazsa olmazım. İçtenlik. Eğer birinsan sizin masanızda bahsettigim gibi kimliksiz birşekilde konuşuyorsa. Ünvanları masanızdaserpiştiriliyorsa kalkıyorum ordan. Benim biriylekonuşma ihtiyacım sohbetim beklentileri karşılamakdeğil aksine merak. Karşındakinin beyninebakıyorum açıkçası :)) gerisi bende önemli olmuyor. Fikirleri dünya görüşü bakış açıları ben bunlardanbesleniyorum.

E: Yaşadığın zorluklara karşı kendini nasıl motive ediyorsun? 

Birand Tunca: Asla Pes Etme.  Eğer başına birşey geliyorsa en olması gerektiği için geliyordur.Birde yaşadığımzorlukları sevıyorum benO noktayı kırıp başkaşeylerle karşılıyosun. Yoksa süreklı kazanılan bıroyunun bende bi çekiciliği yok.  Restart düğmesi.

Motivasyonum.

E: En büyük hayalin nedir? 

Birand Tunca: Kafamda bir proje var , Gerçekleştirmek üzere olduğum adımlar attığım yeri geldiğinde duyacağınız.

Şimdilik sessiz ilerlemekteyim. 🙂 biraz politik oldu ama az ve güzel bir zaman kaldı .

E: Yeni bir yılı karşılamak üzereyiz 2022 yılından beklentilerin nelerdir?

Birand Tunca: 2020 – 2021 den bir tık daha güzel olsa benceherkesin beklentileri karşılanıcak gibi :))))

@moodboardmags
Birand Tunca @birandtunca
Fotoğraf: Tunca Sarışen @tuncasarisen
Styling: Kaya Emrah Kaya @kayaefk
Makyaj: Sibel Öker @sibelokerr
Saç: Neslihan Kapanşahin @neslihankapansahinn
Fotoğraf Asistanı: Dilara Özeren @dilaraaozeren
Styling Asistanları: Berkaan Şen @berkaan.sen
Sümeyra Leyla Sancu @sumeyrasancu
Zuleyha Hilal Aydoğan @z.hilalaydogann
Stüdyo: Motto11 Production @motto11production
Menejerlik: Orkun Sevinç @orkunsvnc
UK İletişim @ukiletisim