BERKER GÜVEN RÖPORTAJI

E: Neden oyunculuk? Bu mesleğe seni ne yönlendirdi? Bir rol modelin oldu mu?

Berker Güven: Ben ilk oyunculuk deneyimimi sekiz yaşındayken tattım. Okul tiyatrosunda Küçük Kara Balık’ı oynarken oyuncu olacağıma karar verdim. Her şey o an oldu ve kalbimin sesini dinledim. Sonra da hayatımı kalbimin sesini dinlemek ve oyuncu olmak üzerine kurdum. Beni kimse yönlendirmedi. Ailemde benim gibi oyunculuk ya da sanatla uğraşan kimse yok. Ancak bana her zaman destek oldular.

E: Oyunculuk hayatının merkezinde mi yoksa bir B planın var mı?

Berker Güven: B planı biraz kaçış gibi duruyor. Öyle bir şey planlamıyorum. Oyunculuk hayatımın hep önemli bir yerinde olacak. Ben oyunculuk yapmayı istemekten daha çok oyunculuk yapmaya ihtiyaç duyuyorum artık. Duygu dünyamı dizginlemek ve hayatımı sağlıklı bir pencereden yaşamak için ihtiyaç haline geldi zaman içinde. Ancak oyunculuğun yanına farklı şeyler kattım ve katmaya devam ediyorum. Oyunculuk eğitmenliği de yapıyorum mesela. Bilgilerimi öğrencilerimle paylaşıyorum. Bunların üzerine yönetmenlik ve senaristlik de katmak istiyorum uzun vadede.

E: Okul yıllarında en sevmediğin ders neydi?

Berker Güven: Derslerin hepsini severdim, ilgimi çekecek bir şey bulurdum her dersin içinde. Ama bazı konuları sevmezdim. Mesela matematiği severdim ama trigonometriden nefret ederdim.

E: Hangi dönemde yaşamak isterdin?

Berker Güven: 70-80’li yıllarda Amerika’da yaşamak isterdim. Rock’ın rock olduğu, hayatın hızlı olduğu zamanlarda.

 

E: Bir mucit olsan neyi icat etmek isterdin?

Berker Güven: Zaman makinesi.

E: En büyük korkun nedir?

Berker Güven: Var olan işlevselliğimi kaybetmek. Mesela bu fiziksel de olabilir, zihinsel de. Sahip olduğum herhangi bir yetiyi ya da beceriyi kaybetmek en büyük korkumdur.

E: Bugüne kadar aldığın en kötü hediye neydi?

Berker Güven: Tutmam aklımda böyle şeyleri, o yüzden net bir cevap veremem; ama üzerine çok düşünülmemiş, özenilmemiş hediyeleri sevmem. Bir de pahalı hediyeleri sevmem.

E: Bir süper kahraman olsan hangi güce sahip olmak isterdin?

Berker Güven: Çocukluk hayalim uçmaktı. Ancak zaman içinde uçma gücüne sahip olma isteğim, yerini insanları iyileştirme gücüne bıraktı.

E: Kadınlar senin için ne ifade ediyor?

Berker Güven: Her şeyden önce kadınlar özgür ve bağımsız bireylerdir. Her koşulda eşit olduğumuz, ancak eşit olmamıza rağmen erkekler olarak kendilerinden çok fazla şey öğrenmemiz ve örnek almamız gereken bireylerdir. Yeri gelmişken, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Berker Güven’i takip etmek isterseniz Instagram hesabı: @berkerguvenn

Photo & Video: VAST İstanbul (Ogan Uğur, Ataberk Konucu, Abdullah Durmuş)

Fashion Editor: Irmak Özdener

Makeup: Görkem Gürer

Hair: Sercan Gülsoy

Styling Asist: Muratcan Hoşgören, Buse Erdal

Röportaj: Akın Özışık