AŞK OLSUN

Guy in white shirt and shorts is hugging his girlfriend in polka dot outfit. Couple walking their white labrador

Aşk’ın canı olsa; insanların dilinde bu denli olmaktan memnuniyet duyar mıydı, sormak isterdim. Güzellikler ve şifa içinde anılması gereken bu minnacık kelime, pek de hak ettiği değeri bulamıyor günümüzde.

Cana kasteden, hırpalayan, yozlaştırıp, güçsüz bırakan bir şey değildir aşk. Her şey gibi bu kavramda insan elinde güzelleşiyor ya da anlamının dışına taşıyor. Dolayısıyla aşkı güzel yapan, yaşayanların algısı ve bilincidir.

Bu zamanlarda en sık karşılaştığımız, aşkın libidosal hali… Aşk sadece cinsellik değildir. Aşkınızla hayaller kurar, coşkulu hisseder, yemekler yiyip sohbet edersiniz. Gezersiniz; ama tek başınıza yaptığınızdan çok daha farklı, etkileyici ve geliştiricidir. Monotonluklar içindeki yenilikleri keşfedersiniz, beslenirsiniz, yaratıcılığınız artar.

Aşk, insanı eğitir ya da duygularını eğitmiş insan, aşık olabilir. Eğer aşk, sizi iyi etmiyorsa; daha öfkeli daha çekilmez hissediyorsanız kendinizi, siz aşık değil başka bir şeysiniz.

Aşk ve sevgi olmadan da cinsellik olur. Aşksız sevgi de olur; cinsellik de. Ama aşk, sevgi ve cinselliğin harmanlanmasıdır.

Cinsellik, yoz seks olabileceği gibi iyileştiren bir sevişme de olabilir. Nitelikli aşkın içinde sevmekten gelen sevişmek vardır. Moda aşklarda ise yozlaşmış, salt obje beden.

Tabi ki bu farkları anlayabilmek için, ruhumuzu ve zihnimizi yıpratmamamız gerekir. Zihni enkaza çeviren şey, geçmiş olumsuz deneyimler ve sürekli geri bildirimlerle gelen korkudur. Ruh ise zihni çok fazla dinlediğinde kilitler kendini, hafifleyemez.

Aşk, ağır gelen bir şey değildir; uçurur seni. Yeter ki içinle eğit kendini…

 

Gökçe ER

Sosyolog ve Eğitimci