ALİ YERLİKAYA RÖPORTAJI

E: Ali Yerlikaya kimdir? Kısaca senden dinleyebilir miyiz?

Ali Yerlikaya: Doğma büyüme İstanbulluyum. Eğitimime İstanbul Marmara Üniversitesi’nde devam ettim. Uzun süren basketbol geçmişim var; ilkokuldan üniversite 2.sınıfa kadar… Sonradan farklı işlerle uğraştım. Daha önce de işlettiğim bir restoranım vardı. Hayatımda yenilik ararken bir arkadaşımın “Sen niye oyunculuk yapmıyorsun, bence denemelisin.” diye bir cümle kurması aslında hayatımda yeni bir sayfa açtı. Sosyal biriyimdir, ilgimi çekti ve denemeye karar verdim. Sonrasında Ayla Algan’dan oyunculuk eğitimi aldım, daha sonra da İtalya Floransa’daki New York Film Akademisi’nde oyunculuk eğitimime devam ettim. Çok başarılı bir süreçti benim için. Rol aldığım ilk ciddi projem diyebileceğim kısa filmimiz en beğenilen film olmuştu. Amerika’da oyunculuk yapan Peter Allen Stone ve Jennifer Norton gibi alanında çok başarılı oyuncu koçlarından eğitim almak her açıdan oldukça öğretici ve eğitici oldu. Harika bir tecrübeydi. Hala da Peter’la görüşüyoruz. Eğitimin dışında güzel bir dostluğumuz da oldu. İstanbul’a döndükten sonra Kaderimin Yazıldığı Gün, Kolpaçino 3, Ketenpere, Kurtlar Vadisi’nde rol aldım. Şu anda da Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde rol alıyorum. Aynı zamanda İstanbul Ataköy’de bir restorana ortaklığım var, oyunculuktan artan zamanlarımı orada geçiriyorum genelde.

E: Oyunculuğa ilgin ilk ne zaman başladı? Oyunculuk hayatının merkezinde mi? 

Ali Yerlikaya: Aslında ilk zamanlar oyunculuğa ilgim pek yoktu, önceliğim iş hayatımdı. Fakat sonradan hobilerim değişti, bir anda oyunculuk hayalim gerçek oldu. Kariyerim boyunca geride iz bırakacak bir performans sergilemeyi çok istiyorum.

Hayatımda hiçbir işi, oyunculuğu çok sevmeme rağmen hayatımın merkezine koymam. Benim için hayatımın merkezi ailem, dostlarım, mutlu an(ı)larımdır.

E: Kendini ifade ettiğin en net kelime? 

Ali Yerlikaya: Pozitif ve enerjik diyebilirim.

E: Bakımlı bir erkek misin? Cildine özen gösterir misin? Kullandığın cilt bakım ürünleri varsa bizimle paylaşır mısın?

Ali Yerlikaya: Bayağı bakımlı biriyimdir aslında. Mesleğim gereği sette cildimize sürekli uygulanan ürünlerden cildimi korumak için kendime özen gösteriyorum. Genellikle bakım deyince sadece kadınlar akla geliyor ama milenyum çağında olduğumuz için neredeyse artık kadınlar kadar biz de bakımlıyız ama tabi sürekli kullandığım bir ürün derseniz; yok aslında. Ara ara doktorumun tavsiyesiyle kullandığım ürünler oluyor sadece.

E: Moda trendlerini takip eder misin? Kıyafet seçimini yaparken klasik mi yoksa spor kıyafetleri mi tercih edersin? 

 Ali Yerlikaya: Yıllardır alışkın olduğum bir tarzım var; casual giyinmeyi seviyorum. Ama son iki senedir oynadığım dizide genelde klasik parçalar giyiyoruz. Gün içinde yapacağım işler aslında o gün ne giyeceğimi belirliyor. Gideceğim ortam ya da etkinliğe göre spor veya klasik giyiniyorum. Bir dönem moda olan dar kıyafetler artık hiç tercihim değil, kendimi en rahat ve en iyi hissettiğim şekilde giyinmeyi seviyorum. Bu, gün içinde enerjime de yansıyor. Floransa’nın bir artısı da bu olabilir bana, malum İtalya demek moda demek.

E: Sence hayatı en değerli kılan şey nedir? 

Ali Yerlikaya: Bu soruya önceden olsa çok farklı cevap verilebilirdi. Fakat şu yaşadığımız son dönem gösterdi ki hayatımızdaki en önemli şey; sağlık. Aslında hep öyleydi ama bu kadar farkında değildik çoğumuz. 2020’de ben dâhil herkes eminim ki kendi sağlığı, ailesinin ve sevdiklerinin sağlığı için çok çaba ve özen gösterdik. Yani kısacası ailemiz, sevdiklerimiz ve sağlığımız hayatımızı en değerli kılan şeyler. Evlerimizde ve sevdiklerimizle sağlıkla gülebilmenin paha biçilemez olduğunun belki de hiç bu kadar farkında olmamıştık.

E: Sonbahardayız ve bu ay ki mood’umuzu #Autumnmood olarak belirledik. Sonbaharı sever misin? Senin için ne ifade eder?

Ali Yerlikaya: Sonbahar en sevdiğim mevsim diyebilirim. Sakin, biraz daha bohem zamanlar… Yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarından sonra havaların biraz serinlemesi keyif veriyor bana.  Bir de dizi sezonunun başlamasından dolayı her sonbahar yeni bir heyecan yaratıyor.

Ali Yerlikaya’yı takip etmek isterseniz Instagram hesabı: @ali_yerlikaya

 

Fotoğraf & Video: Vast İstanbul

Styling: Irmak Özdener

Makyaj & Saç: Fulya Yazgan

Röportaj: Akın Özışık

Mekan: Hayriye Hanım Konağı