ALARA TURAN RÖPORTAJI

E: Sevgili Alara seni biraz senden dinleyelim mi?                  

Alara Turan: Tabii. 1995 yılında İstanbul’da doğdum. Oyuncu olmayı istemekle beraber, hep çok çalışkan bir öğrenciydim. Bu sayede de eğitimim ilkokuldan sonra İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nde devam etti. Pek kolay olmadı tabi okul yıllarım. Fransızca gerçekten de zor bir dilmiş. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda iyi ki o kadar zorlanmışım diyorum. Saint-Joseph bana bambaşka bir bakış açısı kattı. Orada da sahneden uzak kalmadım tabi 🙂 Okuduğum beş sene boyunca Tiyatro Kulübü’nde oyunculuk yapmaya devam ettim. Daha sonra da yetenek sınavlarına girerek Mimar Sinan GSF Devlet Konservatuarı’nda okumaya hak kazandım. Mesleğime esas adımı Mimar Sinan’da atmış oldum yani. Sonrada dizilerle serüvenim devam etti, ediyor da.

 

E: Oyunculuğa başlamaya nasıl karar verdin ?                                                              

Alara Turan: Büyük klişe olacak ama oyunculuk benim çocukluk hayalimdi 🙂 Ben küçükken teyzem ilkokullarda çocuk tiyatrosu yapıyordu. Bizim okula geldiklerinde asla peşlerinden ayrılmazdım. Bütün oyunu ezbere bilir, sürekli kulise girip işe dahil olmaya çalışırdım, onlara sufle vermişliğim bile vardır. Daha sonra baktım ki başka hiçbir mesleğin hayalini oyunculuk kadar kurmuyorum, hatta başka bir şey aklımdan bile geçmiyor, kendimi en mutlu hissettiğim yer amatörken bile hep sahne, öyleyse peşinden gitmeliyim dedim. Aslında konservatuardan mezun olunca ilk önce tiyatro yapacağımı düşünüyordum. Planladığım gibi gitmedi. Planlar ve hedeflerden ziyade yaşanan süreç insana çok şey öğretiyormuş. Sürecim bana çok şey kazandırdı. Bu yüzden yaşadığım her tecrübe iyi ki yaşandı. Yenileri için de çok heyecanlıyım.

E: Bir günün nasıl geçer?                                 

Alara Turan: Gözünü açar açmaz kahvaltı düşünenlerdenim, o yüzden öncelikle kahvaltı hazırlarım. Pandemi hepimizin günlük rutinini etkiledi tabi ki. Şu sıralar set dışında pek sosyalleşemiyorum. Evde yapabileceğim sporlara sardım. Bir ara sabah yogasını rutinime eklemeyi denedim ama ben yogadan ziyade daha yüksek tempolu antrenmanları seviyorum. Bir iki spor aplikasyonu indirdim. Onlarla uğraşıyorum. Onun dışında genelde erkek arkadaşımla film-dizi izliyoruz, bazen beraber bir şeyler yazmak için masa başına oturuyoruz. Kreatif olmak beni, bizi canlı tutuyor bu süreçte.

E: Moda ile aran nasıldır?                                          

Alara Turan: Aslında modayı sıkı sıkıya takip eden biri değilim. Ama elbette ki o yıl moda olan parçalar hayatımıza eklendikçe, ister istemez yeni moda kıyafetleri beğenirken buluyorum kendimi. Genelde rahat edebileceğim kıyafetler giymeyi severim. Çünkü sırf çok güzel veya çok moda diye giydiklerim genelde beni mutlu etmiyor. İnsan nasıl mutlu hissediyorsa öyle giyinmeli bence. Bu da benim günüme, moduma göre değişiyor sanırım.

 

E: Güzellik sırların nelerdir?     

Alara Turan: Uyandığımda ve gece uyurken mutlaka yüzümü temizlerim. Bir gül suyu-yüz yıkama jeli-nemlendirici jel rutinim var. Öyle ki bu rutini atlarsam kendimi kötü hissediyorum. Çillerim olduğu için yüzümü 50 faktörle hep korumaya çalışırım. Güneş ışını cildimi kötü etkiliyor. Bol bol su içmeye özen gösteriyorum. Set dışında makyaj yapsam bile cildimi yormayacak ürünler tercih ediyorum. Bunlar büyük sırlar değil tabi, bence işin sırrı bu yaptıklarımı rutin haline getirmekte.

E: Oynamak istediğin bir karakter/rol var mı?                                                                      

Alara Turan: Tiyatro’da Ibsen’in Hedda Gabler’ini oynamayı çok isterdim. Sinema dünyasında ise Marvel filmlerinden birinde oynamak muhteşem olurdu herhalde. Ayakların yere bassın Alara’cığım derseniz de, Bir Berkun Oya projesinde yer almayı çok istiyorum 🙂

 

E: Malum sevgililer günü yaklaşıyor ve biz de bu yüzden moodumuzu #lovemood olarak belirledik. Sence aşk?

Alara Turan: Çok zor soru 🙂 Bence aşk, tamamlanmış hissetmektir. Korkutucu olduğu kadar da güven vericidir. Bence…

 

Alara Turan’ı takip etmek isterseniz Instagram hesabı: @alaraturan

 

Fotoğraf :Muhammet Kayku

Stylist : Seda Akay

Saç&Makyaj : Özgür Denk