10 MAKEUP ARTİSTE SORDUK!

Set of make-up brushes, close-up.

Sizler için sorduk; makyajda olmazsa olmazları, en çok yapılan makyaj hataları, gördüklerinde silip yeniden yapasım var dedikleri şeyleri, bir makyajın daha iyi görünmesi için bizlere önerileri…  Hepimiz biliyoruz ki makyajın iyi görünmesi için cilt bakımı önemli. Bu konuda da bize mükemmel önerilerde bulundular. En iyi makyaj gülümsemek derler, kişileri en iyi hissettiren şeylerden biri de makyaj sanatçıları diyebiliriz. Makyajın profesyonelleri olarak onların mottoları ve kendiniz için en faydalı püf noktalar, daha fazlası satırlarımızda!

 

CEM BOZKURT ERDEM

Makyajda olmazsa olmazım, naturel görünen bir ten makyajı. Gördüğümde silmek istediğim makyaj, ten rengine uymayan ve kalın uygulanmış  fondöten. Bir makyajın daha iyi uygulanması için fırça seçimi çok önemli, iyi ve homojen dağıtma için doğru fırçaları seçmelisiniz. Cilt bakımında özellikle karma yağlı ciltler mutlaka haftalık arındırmalarını yapmalı, en azından su bazlı nemlendirici mutlaka baz öncesinde kullanmalı. Benim mottom; nasıl iyi hissediyorsan öyle ol moda diye her şeyi yapma!

 

 

 

MURAT AKBULUT

Makyajda olmazsa olmazım çok doğal bir cilt ve kaş. Gelelim makyaj hatalarına 🙂 Gördüğümde silip yeniden yapasım geliyor dediğim şeyler bu aralar özellikle kalemle taşırılmış koca koca dudaklar, çok net boyanmış kaşlar, net dağılmamış kontur. Bence özellikle makyaja başlamadan cilt rengi ve cilt analizi yapmak çok önemli. Aynı şekilde ona uygun olarak nemlendirici ve fondöten seçilmeli. Bir makyajda daha yumuşak geçişler her zaman tercihimdir. Kesinlikle cilt güzel ve doğru bir ürün ile temizlenmelidir ve cilt tipinize uygun nemlendirici ile cilt hazırlanmalıdır. Benim için en iyi makyaj enerji çünkü bütün gücü ilhamı ondan alıyorum.

 

 

TAHSİN ERYILMAZ

Makyajda olmazsa olmazım maskara. Kişiye özel, en iyi maskara seçimi yapılmalı. Uzunluk, dolgunluk, tek tek ayırma gibi özelliklere sahip ve alt kirpikler için özel maskara mutlaka bulundururum. Harika makyaj için mükemmel ten ve maskara yeterli. Makyaj hatalarına gelince; gereğinden fazla kalın fondöten ve gereğinden fazla yapılmış (daha doğrusu yapılamamış), leke gibi duran kontur gördüğümde silmek istiyorum. Güzelliği ortaya çıkarmak yerine kapatıyor bence. Makyajın iyi görünmesi için bakımlı bir tene sahip olmak öncelik olmalı. Bu da iyi bir cilt bakımı rutini ile sağlanır.

Yapılan gece makyajının iyi görünmesi için tek bir şeye odaklanılmalı. Göz, ten ya da dudak… Sadece biri star olmalı. Ve de renk teorilerine dikkat edilmeli. Monocromatic renkler doğal sonuç sağlarken kontrast renkler iddialı sonuç sağlayacaktır. Cilt bakımı makyaj için o kadar önemli ki olmazsa olmazımızdır şüphesiz. Haftada en az bir gün haftalık bakım yapılmalı. Peeling ve (cilt yağlı ise) kil maskesi, (cilt kuru ise) nem maskesi yapılmalı. Gündüz ve gece mutlaka cilde uygun nemlendirici kullanılmalı. Makyajdan sonra mutlaka ama mutlaka cilt temizlenmeli. Sadece silmek yetmez sonra cilde uygun bir temizleyici ile son arındırma işlemi yapılmalı. Makyajdan önce bol bol krem sürmek çok doğru olmayabilir. Bu konuda serum nemlendiriciler daha çok tercihim. En güzel makyaj; yüzündeki en güzel yeri  kusursuz göstermen ile mümkün.

 

 

CENK CİRİŞ

Makyajda olmazsa olmazım nasıl bir cilt olursa olsun ince bir ten hazırlamak. Yolda, otobüste, katıldığım davetlerde vs. fütursuzca yapılmış kontur uygulamalarını, kaşlara kadar çekilmiş eğri eyelinerları görünce müdahale etmemek için zor tutuyorum kendimi. Hatta bir çekim dönüşü metroda iki gözündeki eyelinerı farklı olan bir kadına makyaj temizleme mendili verip kibarca gözünü silmesini istemişliğim var 🙂

Bir makyajın iyi görünmesi için en önemli şey bence kişinin cildini tanıması ve cildine uygun ürünleri kullanması. Kişi cildini iyi tanımıyorsa hangi ürünü kullanırsa kullansın, makyajın kalitesi hep düşük olur. Bir makyajın iyi görünmesi için ilk adım iyi temizlenmiş ve iyi bakılmış bir cilt. Gece makyajı temizleyip cildin yorgunluğunu almak adına cilt yapısına uygun bir bakım yapılması hem ertesi gün yapacağımız makyajın daha iyi görünmesini sağlar hem de cilde yatırım olmuş olur. Aynı şekilde güne başlarken makyaj yapmayacaksak bile cilt bakımını atlamamamız gerekir. Meslek hayatım boyunca bu anlamdaki mottom hep şu oldu, “Makyaj bir transformasyon değil, gerçeğin renklendirilmiş halidir.”

 

 

BERK ERSAN

Makyajda olmazsa olmazım kesinlikle kusursuz bir cilt görünümü. Kalın ten makyajı ve kalıp şeklinde yapılan konturlere müdahale etmek istiyorum. Bir de son zamanlarda yakalanılan highlighter hastalığına katlanamıyorum. Bir makyajın en iyi görünmesini sağlayan en önemli detay doğru makyaj malzemesi, yapısı ve renklerinin seçilmesidir diyebilirim. Bir ileri teknik ise yüz ve göz şekline uygun makyaj yapmak diyebilirim. Mutlaka sabah ve aksam nemlendirici kullanılmalı. Göz çevresi de unutulmamalı. Cildi iyi arındırmak çok önemli. Günlük ve haftalık arıtım yapılmalı. En önemlisi cilt tipine en uygun ürünler seçilmeli. Bunun için mutlaka uzman birinden yardim alınmalı. Benim mottom her zaman sağlıklı ve ışıltılı bir cilt. Cildi sağlıklı olan kişinin gülümsemesi de bol olur.

 

 

ÖZGÜR DENK

Makyajda olmazsa olmazım maskara, son dönemde de tercihim Nars Climax. Makyajda müdahale etmek istediğim şeyler mutlaka var ama spesifik bir şey söyleyemem ama ısrarla sorarsan benim için kaş çok önemli yanlış ifade verilmiş kaşa tahammülüm yok. Makyajın çok iyi görünmesi için özellikle de ten makyajının iyi görünmesi için kesinlikle iyi bir cilt bakımı gerekli. Benim müşterilerime önerilerim aslında düzenli cilt bakımı yaptırmaları. Cilt bakımı yaptıramıyorlarsa mutlaka bunu düzenli bir hale getirip kendileri yapmaları. Bunun içinde haftada bir peeling asla 2 değil, sadece bir kez düzenli olarak cildi nemlendirmeleri ve benim kendimde de vazgeçmediğim Madecassol ve Bepanthol’ü gün aşırı gece nem maskesi olarak kullanmaları. Benim mottom ”çabala, çünkü o seni başarıya götüren tek şey”.

 

 

BURAK ŞENER

Benim için olmazsa olmaz makyaj fırçasıdır. Fırça bir makyaj artistin arkadaşıdır. Fırçanın iyi olması yapacağınız makyajdan iyi sonuçlar almak demektir. Gördüğümde silip tekrardan yapmak istediğim kadınların gözlerindeki eyeliner. Bir çok kadın göz yapısına göre eyeliner çekmiyor ve ben bunu gördüğümde o an müdahale etmek istiyorum. Bir makyajın iyi görünmesi için yapılan ortamda ışık dengesi çok önemlidir. Uygulama yapılan kişinin yüzünü iyi analiz etmek oldukça önemli. Yüzdeki kusurlara uygun tekniklerle makyaj yapılması önemlidir. Kişi öncelikle cildini iyi tanımalı.Aksi takdirde büyük problemlerin yaşanması olasıdır. Makyaj öncesi cilt yapısının iyi bir şekilde analiz edilmeli, hassasiyeti, kuruluğu ,yağlı olan bölge iyi bilinmeli. Yapılan makyajın daha başarılı olmasını istiyorsak ilk hazırlık çok önemli. Sağlıklı bir cilt sağlıklı bir görünüm demektir. Cildimize iyi bakmalıyız, cildimiz bizim en yakın arkadaşımızdır. Aynada bile ilk cildimize bakarız 🙂 En güzel krem mutluluktur. Makyaj sonrası kişi aynadan kendisini gördüğünde eğer yüzünde bir tebessüm varsa, işte benim parolam gülmek ve güldürmek, mutlu etmek. Bir işten iyi bir sonuç almak istiyorsanız bence yaptığınız işi sevin, işte o zaman en güzel iş odur 🙂

 

 

İREM YANAR

Bir makyajda eyeliner vazgeçilmezim buğulu ya da net mutlaka kullanırım. Kirpik dibini de es geçmem, her makyajımda eyeliner ile doldururum. Allığı pudra gibi sürenlere müdahale etmek istiyorum, yanaklardan sonra o allık fırçası mutlaka tüm yüzü gezecek. Allığı far olarak kullandığım çok oluyor ama alında ve burunda görünce dayanamıyorum silesim geliyor. Bir de taşmış ruj hele bir de koyu renk ise mutlaka düzeltirim. Benim için en önemli kısım ten makyajı. Cilt aşırı yağlı değilse pudra asla kullanmam, fresh bir görünüm her zaman daha genç gösterir. Çok makyaj yapmak iyi bir makeup artist olduğunu göstermez o yüzden. Ben okuyuculara aloe vera bitkisini alıp evlerinde yetiştirmelerini tavsiye ederim, her derde deva! Özellikle göz altı morlukları içinde birebir.

Benim için misafirimi başka bir insana dönüştürmeden güzelleştirmek çok önemli. Tekrar söylemek istiyorum çok makyaj yapmak iyi makyaj yaptığın anlamına gelmez. Az ürün kullanıp çok yedirmek önemli.

 

 

ERGİN ÖZPOLAT

Makyajda olmasa olmazlarım arasında makyajın zemini hazırlayan yan ürünler var. Fondöten bazları, cilt tipine uygun kremler ve en önemlisi bir makeup artistin anahtarı olan fırçalar! Gelelim makyaj hatalarına. Çok yoğun ve yanlış renk kullanılarak sürülen fondötenleri görünce elime temizleme mendilini alıp, silip yeniden yapasım geliyor. Doğru renk ve cilt tipine uygun fondöten bulmak çok önemli. Makyajda renkleri iyi kombin etmek oldukça önemli. Kıyafetleri nasıl birbirine uygun olarak üzerimizde taşıyorsak, makyajda renk teorisi önemli bir unsurdur. Makyajın iyi görünmesi için cilt bakımı oldukça önemli. Benim de makyajda önem verdiğim şeylerden biri. İyi görüntü ve makyajın daha iyi performansı için cilt tiplerini bilmek gerekir. Bir çok cilt tipi mevcut. Cildinize uygun nemlendiriciler ve en önemlisi fondöten ve nemlendirici arasında köprü görevi gören bazlar. Kendi cildinize uygun ürünler bulmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.

ZEYNEP KARACA

Makyajda olmazsa olmazım kesinlikle baz ürünlerim… Cildi makyaja hazırladığı için daha az ürün kullanımı ve daha doğal bir görüntü almamı sağlıyorlar. Üstelik makyajın kalıcılığını da uzatıyorlar .  Silmek istediğim kesinlikle var yanlış çizilmiş eyeliner ya da fazla doldurulmuş kaşlar, çünkü bu hatalar direkt bakışı değiştiriyor müdahale etmemek elde değil 🙂 Makyaj fırçası ve ürünleri hep az kullanmak çünkü yoğun yapıları hafifletmek zordur ama hafifi her zaman istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. Haftada 1 peeling yaparak ölü deriyi atmak özellikle bu aylarda cilt çok kuruyor ve pul pul dökülmeler oluyor. Üzerine makyaj yapıldığında da iyi olmuyor tabi ki. Bir de makyajı güzel temizlemek ve cildi temizlemek çok önemli. İstediğin kadar ürün kullan ve herkes ne kadar doğal ve güzel göründüğünü düşünsün .